AFI CITY TOWER1

AFI CITY TOWER1
Projektant/HIP:Atelier Smitka s.r.o – Ing. arch. Daniel Smitka PhD.: technické řešení budovy
Address: Kolbenova, Vysočany, Prague, Czech Republic
Investor:AFI EUROPE
Project:2018-19
Completion:2021
Area:17000 m2
Built Up Area:1500 m2
Site Area:10000 m2


Spolupráce: Ing. arch. Martina Chisholm – design partner CMC; Ing. arch. Nela Niederle architekt CMC; Ing. arch. Aneta Všechovská interiérový design CMC; profese – STACON; Petlach; DUA; Terra Florida: ExPlan; Ampeng
Dodavatel: GEMO
Městský kontext
Praha je bohatá na průmyslové památky, krásné historické továrny a v současnosti již nevyužívané původní průmyslové areály označované jako brownfiedy. Velká část z nich se pomalu mění v nové destinace. Jsou to ve skutečnosti jediná místa, která umožňují vytvořit moderní urbanismus a architekturu ve větším měřítku poblíž centra v jinak chráněném historickém městě. Tyto přestavěné brownfieldy se stávají inspirací pro život mladých lidí, kreativní komunitou pro práci a také hostí mnoho kulturních aktivit a akcí. Kolbenova ulice a její okolí má významnou průmyslovou historii. Původní továrnu Kolben & spol. tu založil Emil Kolben se svým společníkem Karlem Bondym v roce 1896 ve strategické poloze u železniční trati a brzy se její rozloha zvětšila na 27 hektarů. Dnes je Kolbenova významnou východní pražskou tepnou s již pulzujícím životem a očekáváním dalších počinů probíhající masivní městské regenerace na několika místech zároveň.

Téměř před deseti lety CMC ARCHITECTS zvítězili v urbanisticko-architektonické soutěži na návrh zástavby velkého brownfieldu ve střední zóně Kolbenovy ulice, naproti stanici metra Kolbenova a nedaleko bývalé automobilky PRAGA označované dnes jako "PRAGOVKA". Principy návrhu a urbanistický koncept byly poměrně jednoduché – vytvořit "město ve městě", s bydlením, pracovními příležitostmi, veřejným prostorem a zábavou. V návrhu jsme chtěli využít racionální, průmyslový a organizovaný systém ortogonálních objektů, ulic a otevřených prostor, zachovat paměť místa a vytvořit tak atraktivní místo pro obyvatele a návštěvníky této nové části města.

Stejně jako u každého rozsáhlého urbanistického návrhu lokality je nutné rozvoj postupně rozfázovat podle požadavků trhu, zájmu nájemců a kupu- jících a zároveň začít postupně vytvářet atmosféru místa.
V rámci celého návrhu již byla realizovaná Fáze 1 v severozápadní části areálu jako první kvadrant s více než 250 byty a veřejným parkem o rozloze 3 000 m². Fáze 2, AFI CITY TOWER 1, 19-ti podlažní kancelářská budova s velkým veřejným náměstím a promenádou, byla právě dokončena. Fáze 3, další kvadrant obytných objektů za TOWER 1, je v současné době ve výstavbě.

Architektura
Věže jsou jedny z nejvýznamnějších městských symbolů – označují důležitá místa, veřejná prostranství a vytvářejí zvláštní atmosféru. Po staletí v Praze, střední Evropě a po celém světě zdobí panorama měst věže, kostelní věže a elegantní vertikální budovy. AFI CITY TOWER 1 je hlavním objektem tohoto brownfieldu. Budova je orientačním bodem a již ze vzdálených pohledů definuje tuto východní pražskou lokalitu a v úrovni parteru zároveň označuje významný nový veřejný prostor městské části Prahy 9. Věž a její okolí byly navrženy jako jednoduchý a elegantní symbol původního významného průmyslového areálu.

Budovu AFI CITY TOWER 1 tvoří železobetonový skelet s rastem 8,1 m, založený na obdélníkové základně přibližně 24 m × 44 m a výškou 19 podlaží. S úrovní střešní terasy má celkovou výšku přes 72 metrů. Vizuální charakter AFI CITY TOWER 1 vychází z jejích proporcí 3:1 a vertikálního výrazu sloupořadí na východní a západní fasádě. Pravidelnost, jednoduchost a čistota řešení reflektuje charakter typických kancelářských podlaží. Výjimečný charakter má jižní fasáda věže, kde síť hlubokých diagonálních a vertikálních profilů vytváří sluneční clonu a tím dává věži jedinečnou identitu. Design této fasády je vizuálním projevem pohybové energie procházející celou lokalitou. Šestimetrový ocelový nosník pergoly označuje hlavní vchod z Kolbenovy ulice, kde se nachází vstupní hala s výškou přes dvě podlaží.

Typické podlaží zahrnuje centrální jádro se šesti výtahy (3 expresní výtahy), dvěma schodišti a dvěma hygienickými zázemími. Budova je vybavena čtyřtrubkovými fancoily, nízkými lavičkovými radiátory, vysoce kvalitními skleněnými výplněmi s vnitřním stíněním. Věž má 20. 000 m² hrubých podlažních ploch a přibližně 17.000 m² užitných ploch. V přízemí je umístěna recepce, restaurace a maloobchodní jednotka. Od druhého podlaží jsou umístěny kancelářské prostory, nad 18 NP střešní terasa s panoramatickým výhledem a 300 parkovacích míst pod zemí ve dvou podlažích.
6 comments
add comment
Subject
Author
Date
Tohle je bolavá věc!...
šakal
22.09.21 10:22
děkuji
Raval
23.09.21 09:55
Špagety
Vích
24.09.21 10:35
Souhlasím, pane Víchu.
šakal
24.09.21 04:44
"něco zvláštního"
Vích
25.09.21 11:39
show all comments

more buildings from CMC architects, a.s.