Administrativní budova Rathausstraße 1

Administrativní budova Rathausstraße 1
Spolupráce:Walter Thomke, Ana Sammeck, Mariedl Kleemann, Florian Haim, Oliver Roser, Elena Masla, Arihan Senocak
Address: Rathausstraße 1, Wien, Austria
Investor:BUWOG
Contest:6.-11.2013
Project:2014-18
Completion:4.2018 - 6.2020
Area:10100 m2
Built Up Area:1743 m2
Site Area:3763 m2
Built Up Space:46690 m3


Návrh interiéru: Atelier Heiss ZT
Krajinná architektura: Lindle+Bukor
Foto: Christoph Panzer
Otevřená mezinárodní soutěž požadovala návrh městské kancelářské budovy, která by se začlenila do historického prostředí, a přesto by dokázala zaujmout svým osobitým a současným vzhledem. Vítězný objekt, do něhož je přístup ze všech stran, je rozčleněn pravidelným rastrem. Fasádu lze díky její struktuře, hloubce, materiálu a detailům chápat jako tradiční měšťanský dům: podloubí, mezipatro, hlavní podlaží a podkrovní patro reagují na podobné odstupňování domů z gründerského období.
Centrální hala s velkorysou rozlohou i světlou výškou odpovídá svému umístění. Prosklená střecha nad mezaninem současně vytváří v kancelářských podlažích kryté atrium. Kolem něj jsou seskupeny kancelářské prostory, malé kuchyňky, jednací místnosti a výklenky na sezení orientované do vnitřního atria. Otevíratelná okna zároveň zvyšují komfort v kancelářích.
Přízemní dvoupodlažní prostor je centrálně komponován hned v několika osách. Spojuje hlavní vchod se dvěma výtahovými jádry a slouží jako hlavní komunikační prostor. Napříč této podélné osy je napojena restaurace a zákaznické centrum. Obě využívají velkorysou výšku místnosti k umístění horní galerie. V létě lze restauraci rozšířit posuvnými okny do Rathausstraße (Radniční ulice). Vstupní hala je vertikálně propojena s atriem pomocí prosklené střechy. Na horní galerii v mezipatře vede jediné schodiště - prosvětlené mezipatro s veřejným charakterem.
Jedním z předpokladů bylo vytvořit dlouhodobě udržitelnou budovu, která by umožňovala i pozdější přestavby. Tomu by měla přispět velká světlá výška podlaží, reprezentativně řešené místnosti a kvalitně provedená fasáda.
Schuberth und Schuberth
0 comments
add comment