Ondřej Hojda: Ósaka 1970: Architektura, environment a média

Uvedení knihy v Galerii VI PER

Pořadatel
Galerie VI PER

Místo konání
Vítkova 293/2, 186 00 Praha 8

Začátek
čt 16.6.2022 19:00

Konec
čt 16.6.2022 20:00

Odkaz
www.facebook.com ...
Křest knihy

Praha

Karlín

Viktor RudišVložil
Tisková zpráva
Galerie VI PER zve na uvedení knihy Ondřeje Hojdy Ósaka 1970: Architektura, environment a média. Světová výstava jako křižovatka československé a světové architektury.
Kniha se zaměřuje na architektonické dění na Světové výstavě (Expo) v Ósace v roce 1970 a přináší novou interpretaci československého pavilonu, díla architektonického tria Rudiš, Palla a Jenček a týmu výtvarníků. Přibližuje nejdřív proces poznávání japonské architektury a urbanismu očima zahraničních návštěvníků a ambivalentní status tehdejšího Japonska jako „země budoucnosti“. Architekturu na výstavě a československý pavilon pak nahlíží z různých perspektiv: z pohledu architektonických forem, ideových koncepcí výstav i myšlenkových tendencí, které na výstavě umožnily ve zhuštěné podobě nahlédnout nadcházející vývoj v architektuře, urbanismu i celé civilizaci. Text zúročuje široce založený výzkum českých a zahraničních zdrojů, čerpá z dobových dokumentů, svědectví tvůrců a dobové kritiky.
Ondřej Hojda je historik a teoretik architektury. Ósackou výstavu zkoumal v rámci svého projektu v Ústavu dějin umění Akademie věd ČR. Vyučuje na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci a na Archipu v Praze.
0 komentářů
přidat komentář

Související články