Elena Markus & Nick Förster: From Collective to Commoning

Pořadatel
Galerie VI PER

Místo konání
Vítkova 2, Praha 8

Začátek
st 06.11.2019 09:30

Konec
čt 07.11.2019 20:00

Odkaz
https://www.facebook ...
Workshop

Praha

KarlínVložil
Tisková zpráva
Galerie VI PER Vás srdečně zve na poslední workshop Od kolektivního ke sdílenému, který je součástí doprovodného programu výstavy kolektivu Spolka.

Socialistický kolektivistický ideál, který dostal ve větším měřítku konkrétní tvar mezi 60. a 80. lety 20. století, odrážel ideologii, která měla být protikladem ke kapitalistickému prostředí, představujícímu vítězství požadavků a tužeb jednotlivců. Narativ studené války zjevně vymizel s „koncem historie“ raných 90. let 20. století. Přesto však dnes opět vyvstává požadavek odmítnout hegemonii neoliberální ekonomiky a soukromých zájmů, a to jak v bývalém západním i východním bloku, tak i na globálním severu i jihu. Cílem tohoto workshopu proto bude zkoumat kolektivní potřeby a individuální touhy. Abychom porozuměli spletitým vztahům mezi historickou zkušeností kolektivního vlastnictví a současným diskursem sdíleného, zaměříme se na různé koncepty kolektivity jakožto ideologie a vize v kontextu politických omezení 20. a 21. století. Ke zkoumání tématu kolektivity a kolektivismu v architektuře nám bude sloužit sídliště Invalidovna v Praze, vybudované mezi lety 1960 a 1967, a především pak experimentální budova hotelu Expo, navržená Josefem Polákem a Vojtěchem Šaldou. Účastníci workshopu budou na základě řady referenčních bodů odhalovat utopickou minulost a současně také zkoumat současné možnosti sdílených prostor, tedy prostorů určených pro „nás“.

Elena Markus vystudovala architekturu na Universität der Künste v Berlíně. V letech 2011 až 2014 byla kurátorkou S AM (Švýcarského muzea architektury) v Basileji. Od roku 2014 vyučuje na katedře Teorie architektury a kulturologie na Technické univerzitě v Mnichově.

Nick Förster studoval architekturu v Mnichově a Aarhusu. Spolupracoval s berlínským Raumlaubor a roku 2016 se spolupodílel na projektu Lückenfülle, zaměřeného na dočasné využití prázdného prostranství v Mnichově.

Elena Markus a Nick Förster v roce 2018 společně založili Agentur für Architekturarbeit (Agenturu pro architektonickou práci) a otevřeli ji svým výzkumným a výstavním projektem „SiedlungsRequiem“.

Workshop je součástí výstavy Spolka: Spaces of Collectivity, která je k vidění v Galerii VI PER. Workshop budou vést Elena Markus a Nick Förster a bude probíhat v angličtině. Maximální počet účastníků je 10. Registrace na spolka@spolka.cc.

Součástí workshopu bude také veřejná prezentace a diskuse ve čtvrtek 7. 11. od 19:00.
Aké sú možnosti spojení commons, komunitného bývania a súčasných utópii v spojitosti s utópiami socialistickými a modernistickým bývaním? Diskusia bude nadväzovať na workshop reflexiami na témy spojené s formánymi vzorcami architektúry, ako aj sociálnymi štruktúrami, ktoré môžu byť porovateľné.
Hosté: Elena Markus, Nick Förster, Mária Topolčanská, Zuzana Révészová
0 komentářů
přidat komentář

Související články