Alex Bykov: Search for Modernism. Part 3. Architecture. Community.Time

Pořadatel
Fakulta architektury ČVUT v Praze

Místo konání
FA ČVUT, posluchárna Gočár 155, Thákurova 9, Praha 6

Začátek
po 09.5.2022 18:00

Odkaz
https://www.fa.cvut ...
PřednáškyVložil
Kateřina Rottová
Zveme vás na třetí přednášku z cyklu Search for Modernism (Hledání modernismu). Sovětská modernistická architektura je novým hitem sociálních sítí, natáčí se v ní reklamy a hudební videoklipy. O výzkumu dědictví, které se v posledních letech stalo součástí popkultury, bude přednášet kyjevský architekt, fotograf a kurátor Alex Bykov.

Ve své závěrečné přednášce se Alex Bykov zaměří na moderní lidovou i oficiální architekturu a její odraz ve veřejném, politickém a kulturním každodenním životě.

V historických oblastech a na okrajích ukrajinských měst probíhá nekontrolovaná urbanizace. Zároveň se postsovětský městský krajinný odpad dostal na vrchol světového vizuálního mainstreamu. V souvislosti s urbanistickým vývojem posledních 30 let na Ukrajině se objevuje řada otázek: Co je to městská komunita a jaký má vliv na rozvoj města? Kdo je architekt a jaká je jeho role v rychle se měnící tváři města? Kdo je developer a proč často jedná v rozporu se zákonem? 

Alex Bykov je aktuálně jedním z předních ukrajinských odborníků na architekturu období poválečné moderny. Zabývá se dědictvím sovětského urbanismu, nejnovější ukrajinskou oficiální i kutilskou architekturou, se zvláštním zřetelem na sakrální architekturu. Patřil mezi první badatele, kteří identifikovali, popularizovali a uchovávali dědictví sovětského modernismu na Ukrajině.

Cyklus v rámci podpory ukrajinských umělců a vědců se uskuteční na Fakultě architektury ve dnech 25. 4.; 2. 5. a 9. 5. Přednášky budou v anglickém jazyce.
0 komentářů
přidat komentář