Morassutti

Bruno Morassutti

*8. 12. 1920Padova, Itálie
4. 9. 2008Belluno, Itálie
Hlavní obrázek
Biografie
Bruno Morassutti byl italský modernistický architekt. Po studiu na klasickém lyceu (1937-40) v Padově byl zapsán IUAV v Benátkách, kde studoval architekturu u prof. Giuseppe Samonà, Egle Renata Trincanato a Carlo Scarpa. Diplom získal v roce 1946, kdy promovalo méně než deset studentů. Mezi jeho spolužáky m.j. patřili Marcello D’Olivo, Edoardo Gellner, Gianni Avon nebo Angelo Masieri. Následně dva roky pracoval v ateliéru svého bratra Giovanniho a v roce 1949 odcestoval do USA, kde pobýval v ateliérech F.L.Wrighta v Taliesinu ve Wisconsinu a poté v Taliesinu West v Arizoně. Před návratem do Itálie se vydal na cestu po Americe, aby navštívil díla L.M.v.d.Rohe, R.Neutry a F.L.Wrighta. Nashromáždil obsáhlou fotografickou dokumentaci, kterou používal při výuce a na konferencích. Své poznatky z Taliesinu publikoval také na stránkách časopisu Domus dva Wrightovy projekty.
Mezi jeho první realizace patřil prázdninový dům pro jeho rodinu v Jesolo (1954). Krátce spolupracoval s Carlo Scarpou na vile Romanelli v Udine (1954-56). Následně se přestěhoval do Milána, kde spolupracoval s architektem Angelo Mangiarottim a inženýrem Aldo Favinim, kterého přizval k řešení nejsložitějších projektů věnujících se zejména konstrukčnímu experimentování a inovativní industrializace budov za pomocí prefabrikovaných stavebních modulů a komponentů.
Na počátku 60. let ukončil partnerství s Mangiarottim a v roce 1969 vytvořil studio Morassutti & Associati Architetti (spol. Maria Gabriella Benevento, Giovanna Gussoni, Mario Memoli a Aldo Favini). Do tohoto období se datuje řada prefabrikovaných obytných projektů. V posledních dvou dekádách se Morassuttiho zájem obrátil především k tématům náboženské architektury a veřejného prostoru.

Realizace a projekty