Život mezi obrazy

Stavební úpravy a interiér mezonetového bytu

Život mezi obrazy
Realizace:2017
Užitná plocha:200 m2


Vzdušnost, otevřenost, plynulost prostoru charakterizují rysy mezonetového bytu o ploše cca 200 m2 vybudovaného v 90. letech v půdních prostorách činžovního domu na pražských Vinohradech. S ohledem na vytříbený prostorový plán bytu pocházející z pera předchozího majitele se dispoziční úpravy omezily na minimum.
Jedním ze základních východisek při koncipování návrhu sehrál fakt, že klienti tvořící mladý pár, jsou vášniví sběratelé obrazů. Výsledné řešení tudíž ponechává do značné míry prázdné bílé stěny, jakožto neutrální galerijní pozadí pro rozrůstající se sbírku. Zavěšené obrazy jsou doplněny sérií komponovaných interiérových elementů představujících další umělecké instalace – světelná mozaika nad manželskou postelí, kruhový výřez ve stěně mezi koupelnou a obývacím pokojem s průhledem na vanu (okno možno stínit vestavěnou roletou na elektrické ovládání) anebo velkoformátový obraz oblíbené autorky klientů, natištěný na skle nad kuchyňskou přípravnou deskou.
Obývací pokoj se díky svému charakteru přirozeně stává srdcem bytu, kterému společně se vzrostlým fíkusem dominuje odpočinková víceúrovňová platforma evokující „Honzovu pec“. Tento atypický interiérový prvek byl klientům navržen přímo na míru, přičemž do sebe integruje velkoformátovou rozkládací pohovku s taburety a konferenčním stolkem, knihovnu, či vnitřní prostor sloužící dětem jako bunkr (systém na sebe navazujících větších či menších prostůrků).
Obytná kvalita mezonetu je násobena rozlehlými jižně orientovanými terasami s výhledem na střechy okolních domů.
XTOPIX
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od XTOPIX