ZeMě

ZeMě
Grafika:MgA. Ondřej Zámiš
Adresa: Historická budova Národního muzea, Václavské náměstí 68, Praha, Česká republika
Investor:Národní muzeum
Projekt:2021
Realizace:2022


"Celek je víc než souhrn jeho částí" Aristoteles

Prostorové uspořádání je inspirováno mapou Země, rastrem, který je tvořen poledníky a rovnoběžkami. Jednotlivá témata jsou tak vzájemně propojena a návštěvník vnímá kompozici jako jeden celek. Země se šesti tematickými ostrovy (jídlo, pomalá móda, biodiverzita, krajina, voda a odpad) je umístěna v centrální pozici velkého sálu a nechává vyniknout původní architekturu historického prostoru. Na obou kratších stěnách jsou umístěny plochy pro velkoplošnou grafiku s úvodem a závěrem a nabízí prostor pro doplňkovou projekci nebo zanechání zpětné vazby od návštěvníků. V prostoru věže 00.105 se nachází téma recyklace a upcyclingu. Modulové ostrovy se zde mění ve vertikální kompozici jedné multifunkční stěny s integrovanými vitrínami, AV prvky, grafikou nebo úložnými prostory. Centrální prostor zůstává volný pro workshopy, hry nebo semináře.

Z modulového rastru formátu 900×900mm vyrůstají sokly jednotlivých tematických ostrovů. Elementární geometrie a barevné sjednocení do bílého podkladu nabízí jednotný podklad pro rozměrné interaktivní prvky a fyzické modely. Bílá evokuje prázdný papír, vyzývající k popsání poznámkami.

Materiálové řešení – upcycling
Veškerý materiál na stavbu expozice bude využit z demontáže expozice Sluneční králové. Dřevěné hranoly na konstrukci, desky na opláštění, skleněné šturcy jsou uloženy na nové sokly a ze zasklívacích skel budou naformátovány potřebné poklopy pro zapuštěné vitríny. Využitím materiálu z expozice se sníží spotřeba energie při výrobě i dovozu materiálu na stavbu.

Grafika
Grafika je jasným sdělujícím prostředkem. Informace je to nejdůležitější. Koncepce grafiky navazuje na udržitelnou stránku expozice. Použité písmo Times new roman je všude zadarmo, kreslená schémata si uděláme sami a návštěvníci mají prostor v závěrečném panelu doplnit své postřehy a nápady. Svěží vizuál evokuje pracovní plochu – prostor pro další rozvoj a zamyšlení nad tím, co s tím můžu udělat já?
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od loca architekti