Zahradní pavilon Szelag

Ogród Szeląg

Zahradní pavilon Szelag
Krajinná architektura:Zuza Hybiak
Adresa: ul. Ugory 97, Poznaň, Polsko
Investor:Miasto Poznan
Realizace:2018
Užitná plocha:60 m2
Plocha pozemku:2800 m2


Zahradní pavilon Szeląg (polský šilink z konce 16. stol. - pozn. překl.) se nachází v poznaňské ulici Ugory. Pozemek sousedí přímo s historickým parkem Szelągowski (podle kupecké rodiny Szylingů - pozn. překl.) a řekou Vartou. Místo ležící 3 km od městského centra je díky revitalizaci nábřeží a vytvoření cyklostezky "Wartostrada" oblíbeným místem aktivního odpočinku obyvatel Poznaně.
Na pozemku, který byl dlouhá léta opuštěn, se město rozhodlo vybudovat komunitní centrum (pavilon), sociální zahrady a odpočinkové místo. Parcela má rozlohu 2800 m². Pavilon se nachází u hlavního vchodu. V další rovinaté části jsou pak společné zahrady se záhony obhospodařovanými místními obyvateli, účastníky výukových kurzů a workshopů. Místo také slouží k pořádání pikniků, jako dětský koutek a dřevěná terasa k odpočinku. Celý projekt plní sociální a ekologické aspekty.
Budova: celoročně užívaný pavilon má jednoduchý tvar, byl postaven u hlavního vchodu na pozemek podél stávající cesty. Leží v nejvyšším budě pozemku, odkud je nejlepší výhled na řeku. Objekt z lehké dřevěné rámové konstrukce byl kvůli svažitému pozemku usazen na devatenácti betonových sloupech, které zachovávají výšku podlahy na úrovni cesty a zajišťují tak pohodlný přístup pro zdravotně postižené.
Tvar střechy a její orientace vyplývá z jednoduché a hospodárné konstrukce a více otevírá jihovýchodní fasádu směrem k řece. Dešťová voda se ze střechy odvádí do sudu a používá se k zavlažování zahrady. Část domu byla odstraněna, aby vznikla zastřešená vstupní zóna s průchodem na terasu. Toto řešení umožnilo využití terasy také pro vozíčkáře, i když je pavilon uzamčen. V boční zdi uzavírající průchod na terasu byl vyříznutý velký otvory, který rámuje výhled z pavilonu do parku Szelagowski.
Okna na fasádě jsou uspořádána tak, aby zachycovala nejvhodnější výhledy z interiéru (do parku, na řeku, na oblohu, do komunitních zahrad) a současně pomocí ekonomicky úsporných oken propouští odpovídající množství slunečního světla. Kompozice oken na fasádě současně odkazuje na “nahodilost“ architektury zahradních chatek, který se zde v minulosti nacházely. Proto jsem použili různé velikosti a barvy okenních rámů. Fasádu tvoří černě impregnovaná modřínová prkna. Jednoduché ocelové zábradlí odpovídá barvě ostatních ocelových prvků na pozemku. Objekt o užitné ploše 60 m² se skládá z víceúčelové místnosti pro kulturní a vzdělávací účely, toalety a kancelářské místnosti.
wiercinski-studio
0 komentářů
přidat komentář