Yellow hut

Yellow hut
Spolupráce:Michaela Černická, Jiří Černický
Adresa: Zahrádková osada, Libeň, Praha, Česká republika
Projekt:2017-18
Realizace:2019-20
Užitná plocha:25 m2
Zastavěná plocha:35 m2
Plocha pozemku:420 m2
Obestavěný prostor:160 m3


Rekonstrukce chaty v zahrádková osadě v Libni
Realizovat minimální pobytovou chatu v městských zahrádkách znamená vypořádat se na omezené ploše s přáním klienta, limitovanými náklady a kontextem okolí. Vytvoření společného díla s kamarády výtvarníky, které má přirozeně a samozřejmě padnout na vybrané místo, předpokládá pečlivé "osahání" prostoru a opuštění řady slepých uliček. O to víc těší povedený výsledek.
Prověřili jsme řadu variant uspořádání požadovaného programu a hledali nejúspornější řešení. V přízemí chaty je pobytová místnost, sauna a drobné zázemí. Nahoře je ochoz s výhledem do zahrady a dětské kajuty nad zázemím podél severní stěny. Prostor je otevřený na celou výšku chaty, v průhledech krásně vyzní prosklené stěny z patchworku recyklovaných oken. Z vyhlídkové galerie vede výstup na jižní verandu nad krytým zápražím chaty.
Výsledná podoba chaty vznikla spoluprací architektů a výtvarníků – klientů. My jsme přispěli umístěním, tvarem, dispozicí, konstrukčním a technickým řešením. Připravili jsme základní "bedničku" jako racionální stavební matrici provedenou v konstrukčním systému 2" by 4". Dokončení oken, dveří a interiéru z nalezených "readymades" Jiřím a Míšou Černických dává společnému dílu jedinečný výtvarný přesah a atmosféru. Drobná chata v zahrádkové kolonii je vlastně současnou pozdně moderní interpretací fenoménu Gesamtkunstwerk. Je výsledkem jedinečného propojení architektury a výtvarného umění, bez nějž by nemohla vzniknout.
ARCHWERK
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
... Sáááfra!...
šakal
21.10.20 10:15
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od ARCHWERK