workstation - administrativní budova

workstation - administrativní budova
Adresa: Moserhofgasse 60, Štýrský Hradec, Rakousko
Investor:GPI Bau GmbH
Projekt:2001
Realizace:2002-03
Užitná plocha:744 m2
Zastavěná plocha:530 m2
Plocha pozemku:870 m2
Náklady:62 000 Euro


Dům programově rezignuje o snahu navazovat na kontext. V kontroverzním předměstském prostředí jde cestou extrémů a očekává, že by se nějakým zázrakem mohla situace zlepšit. Uliční fasáda by klidně mohla pocházet z vizionářských 70. let a zadní strana domu působí nepovedeně jako spousty průčelí z 80. let. Architektům se přesto za poměrně málo peněz podařilo vyloudit enormní množství pozornosti. Stavba se nijak neváže ke svému okolí, pouze dodržuje omezení stavebního úřadu a plní klientův stavební program. Na způsobu řešení podzemního pakování je však vidět, že striktní požadavky dokáží řešit s vtipem. Přes úvodní proklamaci, dávají svým návrhem 'zatracené' ulici přece jen šanci. (pš)

Z urbanistického hlediska má ulice Moserhofgasse se svojí extrémně různorodou zástavbou stále ještě šanci zplodit kvalitu: heterogennost. Odlišnost jednotlivých objektů a jejich filozofie musí být do budoucna dále zvyšovány a ještě extrémněji tvarovány, což může v ideálním případě vést k zahuštění v podobě „maximální slátaniny“ a nevýhody stávající situace se mohou naopak obrátit ve výhodu.
Tento požadavek hraje přímo do karet požadavkům na moderní kancelářskou budovu, poněvadž jedním z hlavních úkolů bylo – nejvýstižněji řečeno – built identity®. V případě projektu workstation mohla tato built identity vzniknout poměrně jednoduchým procesem vycházejícím z požadavků uživatele, stavebních omezení pozemku a použitím odpovídajících dramaturgických prvků.
Výsledný odstupňovaný tvar s vanovitým parkovištěm vznikl na základě předepsané výšky stavby, potřeby příznivých parkovacích ploch (bez výtahu) a maximální hustoty zastavění. Pavilónový ráz způsobuje, že stavba může také stát sama o sobě bez návaznosti na okolní zástavbu, což zcela odpovídá v úvodu zmíněným urbanistickým úvahám.
Samotná kancelářská patra jsou do značné míry orientována směrem do zeleně na severní stranu; jižní fasádu tvoří zavěšené panely ochraňující interiér před sluncem. Fasáda je obložena ručně vyrobenými prvky ze sklolaminátu, jaký se používá při stavbě lodí. Stavba má několik různých významů, které se před divákem odkrývají v několika vrstvách: nejprve je to výrazná forma, která dokáže zaujmout divákovu pozornost (důkaz o tom člověk dostane, když se zaposlouchá do rozhovorů lidí čekajících na přilehlé tramvajové zastávce). Zadruhé stavba představuje jasně čitelný obraz firmy, která v pozadí působí: vypovídá o její příslušnosti, postoji a radosti z inovací. Zatřetí vytváří dramaturgické příběhy: modré otvory před okny proměňují obraz „pozadí“ jak zvenku tak i zevnitř. Zatímco se při pohledu z venku tváří tajemně, uvnitř pak otvory v modré fasádě nadčasově vykrajují úlomky z vnějšího světa.

Poznámka: built identity® je výraz zaregistrovaný pod ochrannou známkou LOVE a vyjadřující identitu společnosti zhmotněnou ve stavbě.
LOVE architecture and urbanism
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
62 000 Euro
Jiří Thiemel
11.04.09 09:41
Re: 62 000 Euro
Petr Šmídek
11.04.09 07:08
Is it ?
alsoanarchitect
12.04.09 01:32
Stav objektu
Karel Pleyer
30.07.16 09:57
More Love in Graz
Petr Šmídek
01.08.16 08:58
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od LOVE architecture and urbanism