WERK12

WERK12
Projekční tým:Jacob van Rijs, Fokke Moerel, Markus Nagler, Roy Sieljes a Jonathan Schuster
Adresa: Speicherstraße 20, Mnichov, Německo
Investor:OTEC GmbH & Co. KG
Realizace:2014-19
Užitná plocha:7700 m2


Fotograf: Ossip van Duivenbode
Polyfunkční budova WERK12 představuje faktické centrum nové čtvrti Werksviertel-Mitte, která se nachází v sousedství mnichovského východního nádraží. Nová čtvrť vzniká na území bývalého průmyslového areálu. Budova WERK12 se vyznačuje odvážnou, expresivní, umělecky pojatou fasádou s pětimetrovými nápisy, které pocházejí z německých komiksů.

Design WERK12 kombinuje jednoduchý tvar, solidní materiály a transparentní fasády. Uživatelé se mohou po budově pohybovat několika způsoby: hlavní komunikační jádro na severovýchodní fasádě doplňují 3,25 metrů široké terasy, které lemují každé patro budovy. Terasy jsou propojeny vnějšími schodišti vinoucími se kolem budovy a spojujícími tyto velkorysé otevřené prostory (hravý odkaz na jeden z nejslavnějších raných projektů MVRDV, nizozemský pavilon na Expo 2000 v Hannoveru). Tato veřejná vertikální cesta stírá rozdíly mezi interiérem a exteriérem a vybízí vnitřní místnosti k dialogu s venkovními balkony. Ty jsou navíc povrchově upraveny stejným materiálem jako přízemní chodníky, aby se zdůraznil jejich status jako součást veřejného prostoru budovy.

Fasádu oživuje umělecké dílo, které vytvořili místní umělci Christian Engelmann a Beate Englová. Tvoří ho tučné nápisy – citoslovce převzatá z německé verze komiksu Kačer Donald. Tyto pětimetrové nápisy a hovorová forma vybraných výrazů jsou poctou kultuře graffiti a rozsáhlému používání nápisů, které se v lokalitě v minulosti nacházely. V noci se vzhled budovy proměňuje díky strategii jejího osvětlení. Jednoduchá geometrie a solidní materiály se proměňují v dynamické světelné show.

"Brownfield Werksviertel-Mitte prošel zajímavou proměnou, kdy se z továrny na zpracování brambor stala dnes už legendární zábavní čtvrť," říká zakládající partner MVRDV Jacob van Rijs. "Náš návrh respektuje a oslavuje historii místa a současně vytváří základ pro jeho další rozvoj. WERK12 je na jednu stranu stylový a cool, ale na druhou stranu se nebere tak vážně – nebojí se říct kolemjdoucím 'ááách'!"

V přízemí budovy se nacházejí restaurace a bary, v nejvyšším patře najdeme kanceláře Audi Business Innovations a uprostřed je třípatrová fitness zóna s bazénem. Prosklená fasáda s okny od podlahy ke stropu společně s atraktivní polohou v blízkosti vlakového nádraží poskytují v horních patrech nádherné výhledy na centrum Mnichova, které jsou místy rámovány nápisy na terasách budovy – mnohé z nich dostanou nový význam, když se čtou obráceně.

Klíčová byla v návrhu flexibilita prostor. Mimořádná světlá výška (5,5 metru) umožňuje budoucím uživatelům vestavět mezaniny nebo si jinak přizpůsobit výškové úrovně. Umístění vertikálních komunikací na vnější straně budovy znamená, že interiéry lze snadno rekonfigurovat, a zároveň zachovat statickou stabilitu díky použití ztužujících diagonálních schodišť.V roce 2021 vyhlásilo Německé muzeum architektury (Deutsches Architektur- museum) mnichovskou budovu WERK12 jako nejlepší novostavbu postavenou v Německu (ocenění DAM Preis 2021). Jako hlavní laureát se následně stala středobodem výstavy DAM Preis a logicky figurovala i na obálce loňské Ročenky německé architektury.

DAM Preis für Architektur in Deutschland je nejprestižnější německé architektonické ocenění. Od roku 2007 ho Deutsches Architekturmuseum každoročně uděluje nejlepší novostavbě. Muzeum každoročně sestaví seznam 100 nominovaných staveb, který porota složená z architektů, kritiků a dalších odborníků postupně zužuje, až nakonec určí vítěze.

"Je pro nás ctí získat cenu DAM Preis, zejména za stavbu, jakou je WERK12, která se prezentuje tak odlehčeným způsobem," uvedl zakládající partner MVRDV Jacob van Rijs. "Svět architektury bývá někdy dost vážný, až nudný, takže je potěšující, že porota dokázala ocenit hodnotu zábavného doplňku Werksviertel-Mitte, kterým je WERK12. A nejen to, jsem hrdý na to, že porotci dokázali nahlédnout i za fasádu projektu a objevili, že se pod ní skrývají některá velmi relevantní témata architektury, a to s velmi promyšleným přístupem k dlouhodobému přínosu pro město."

"Pokud architektura může a má promlouvat, nemůže být jen šumem v po- zadí," říká Anne Femmer, členka poroty soutěže DAM Preis 2021. "WERK12 křičí – ale má co říct, a to i důležité věci: Pokud opravdu chcete, můžete být flexibilní, univerzální, robustní, otevření, sochařští, a přesto veselí!"

Na výstavě DAM Preis zaujímala budova WERK12 čestné místo a její prezentaci na fotografiích a videích doprovázela unikátní grafika inspirovaná jejími fasádami a také model v měřítku 1:50 vyrobený speciálně pro výstavu v DAM.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Super
Bohdan
09.02.22 10:57
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od MVRDV