Wellness Hotel Fénix

Wellness Hotel Fénix
Adresa: Ještědská 279, Horní Hanychov, Liberec, Česká republika
Projekt:2012
Realizace:2019


Autor interiéru: OBLIQO design s.r.o. (MgA. Lenka Juklíčková, Ing.arch. Markéta Procházková)
Na podzim roku 2012 přišli majitelé malého pensionu pod Ještědem se svým nápadem vytvořit z rodinného pensionu moderní hotel odpovídající současným trendům. Tím nastartovala osmiletá cesta ke znovuzrození Fénixe, jak se pension příznačně jmenoval.
Zvýšit kapacitu malého pensionu, zvednout jeho standard a rozšířit služby znamenalo razantní změnu spojenou s novým vizuálním obrazem hotelu, redesignem stávajícího pensionu a návrhem nové přístavby. Taková změna byla zapotřebí. Dvoupodlažní stavba z devadesátých let s mansardovou střechou opravdu nebyla chloubou architektury.
Na nevelké trojúhelníkové parcele ohraničené komunikacemi kromě objektu pro ubytování stál i rodinný dům s garáží a zahradou, postavený ve stejném duchu jako samotný pension. Prostoru pro rozšiřování nebylo nazbyt. Volný byl jen malý kus zahrady u pensionu. Postavit zde unikátní ubytovací komplex se 40 lůžky, prostornou lobby, privátním wellness, samoobslužnou kavárnou a dětskou hernou, aniž by se zbývající pozemek tupě zastavil a přitom zajistil soukromí hotelovým hostům, ale i obyvatelům sousednímu rodinného domu, se zdálo být nerozlousknutelným oříškem.
Chytrým umístěním dvou úzkých třípodlažních obytných věží a jejich propojením s torzem hotelu vznikla srostlice kolem polouzavřeného atria - vnitřního dvora určeného pro venkovní pobyt hostů. Za své přitom vzala garáž rodinného domu. Uvolnila místo jedné z obytných věží, druhá zabrala část zahrady pensionu.
Z původního hotelu se odstranila mansarda, interiér přízemí se proměnil ve velkorysou recepci s lobby a samoobslužnou kavárnou. Jednoduchý tvar a dřevěný kabát na pozadí dvou bílých věží mu vdechnul současný podhorský vzhled.
Jednopodlažní prosklený krček s kavárnou propojil původní objekt s jižní ubytovací věží. Zatímco západní věž je čistě ubytovací, do suterénu jižní věže se podařilo umístit privátní wellness, kancelář, sklady a v přízemí prosklenou dětskou hernu orientovanou do pobytového atria. Bílé věže navýšily kapacitu hotelu na 19 pokojů, z nich většina se pyšní velkou vířivkou, saunou, moderním vybavením a výhledem na Liberec.
Jediný, koho se vizuální změna zatím nedotkla, byl rodinný dům. Získal sice novou garáž v přízemí jižní věže, komplexní přeměna ve stejném stylu ho ale teprve čeká.
V létě 2018 starý Fénix sešel kladivem, aby se tak jako stejnojmenný bájný pták zrodil ze svého popela a na přelomu roku 2019/2020 znovu uvítal své hosty.
atakarchitekti
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od atakarchitekti