Výšková budova DaimlerChrysler

DaimlerChrysler Gebäude am Potsdamer Platz

Výšková budova DaimlerChrysler
Adresa: Potsdamer Platz 1, Berlín, Německo
Investor:Debis
Realizace:1997-2000
Užitná plocha:33000 m2
Náklady:100 000 000 CZK


Výšková administrativní budova Potsdamer Platz 1 se nachází na severovýchodním okraji areálu DaimlerChrysler a společně s protilehlým mrakodrapem Sony Center vytváří bránu do nové ulice Potsdamer Straße.
Obě nejvyšší podlaží domu jsou využity jako veřejně přístupná vyhlídková plošina. Do dvoupodlažní vstupní haly se vstupuje ze staré a nové ulice Potsdamer Straße přes velkoryse dimenzované kolonády. Všechna kancelářská podlaží jsou přístupná z centrálně umístěné dvorany. Kancelářské plochy lze rozdělit na více nezávislých nájemních celků.
Jako materiál pro fasádu byly vybrány slinuté cihly z rodinné firmy Klinkerwerke Wittmund a na sokl je použitý obklad plamencovými žulovými deskami.
Fasáda je sestavena z prefabrikovaných dílů s výškou přes celé patro a délkou až 8 metrů, přičemž dilatace a montážní spáry jsou “ukryty“ za pilíři a lizénami. Tektonické členění fasády se odvíjí od horizontální základny s průběžným parapetním pásem přes prostřední pole s vyváženou horizontalitou i vertikalitou až po strmící věže, jejíž  plastické sloupy vystupují před úrovně parapetů a celou budovu tak opticky “prodlužují“. Stupňovité zužování věže je na závěr ozdobeno korunou z terakotových prvků se zlatou lazurou.
Kollhoff Architekten
0 komentářů
přidat komentář