Volnočasový areál Jammertal

Volnočasový areál Jammertal
Spolupráce:Oleksandra Tsesko
Adresa: park Folimanka, Nové Město, Praha, Česká republika
Investor:Městská část Praha 2
Realizace:2022


V rámci známého pražského parku Folimanka, který se rozkládá na pomezí Vinohrad, Nuslí a Nového Města, byl dokončen volnočasový areál Jammertal, který svým návštěvníkům nabízí zázemí pro řadu aktivit a sportů s celoročním využitím. Stává se tak spolu s basketbalovou halou klubu USK Praha a Nuselským mostem další dominantou tohoto hojně navštěvovaného parku. Za architektonickým návrhem areálu stojí Jana Mastíková ze studia LOXIA, dohromady má necelých 5 tisíc m² a dokončen byl v srpnu roku 2022.

Park Folimanka, který tvoří procházkové a cyklistické cesty, v průběhu historie měnil svoji podobu. V 70. letech 20. století proběhla přeměna historických vinic a ovocných sadů na park. V roce 2007 došlo k rozsáhlým rekonstrukcím střední část parku. Ten byl postupně doplněn o multifunkční dětská hřiště, vodní prvky a občerstvení se sociálním zařízením pro návštěvníky. Úprava přibližně pěti tisíc metrů čtverečních východní části parku a "plácku" bez vegetace pod Nuselským mostem, přes který si lidé zejména zkracovali cestu, však zůstávala nedořešena.

Ze zanedbaného prostoru místo plné života
"Cílem našeho návrhu byla přeměna málo využívaného "plácku" pod Nuselským mostem v atraktivní veřejný prostor v podobě volnočasového areálu, který bude nabízet celoroční využití díky plochám a zázemí pro řadu aktivit a sportů, a stane se místem, kde budou všichni Pražané, tedy nejen obyvatelé bezprostředního okolí, rádi trávit svůj volný čas. Na zanedbaném prostoru, kam roky nebyl důvod jít, se začne konečně žít," říká architektka.

Nový multifunkční areál je vybaven zázemím pro řadu aktivit a sportů, a nabízí tak návštěvníkům celoroční využití. Naleznou zde například víceúčelovou plochu, která bude od jara do podzimu sloužit zejména kolečkovým sportům. V zimě se pak plocha promění v kluziště pro veřejné bruslení.

Ručně modelovaný ovál
Právě tento prvek z probarveného betonu byl pro architekty nejobtížnější. "Dá se říct, že se jednalo o sochařskou práci. Okraje a záhyby oválu totiž modelovali a leštili odborníci z Mystic Construction ručně, a právě tyto práce trvaly asi nejdéle. Pro jízdu na skateboardu je totiž podstatné, aby byl povrch dokonale hladký," upřesňuje architektka.

Co dávalo autorce projektu volné ruce, a co ji naopak omezovalo? "Volnost nabízela sama nepravidelná struktura parku, nicméně museli jsme dbát na zachování zeleného svahu s kaskádou, což byla dříve vodní fontána, dnes nefunkční. Jedná se o umělecké dílo, které nelze návrhem zastínit. To samé platí u cihelného svahu nebo piliřů Nuselského svahu, do těch jsme také nemohli zasahovat," vysvětluje Jana Mastíková.

Dále v areálu najdete hřiště na pétanque, prostor pro cvičení, ping-pongové stoly, ale také jedinečný interaktivní vodní prvek pro děti.

Praktické a přírodní materiály
Důležitou roli v areálu hrají materiály a nová výsadba rostlin. "Speciálním materiálem v Jammertalu je Parkdecor, neboli mlatový povrch, který je 100% přírodní. Zvolili jsme ho především z důvodu jeho propustnosti vody, ale také praktičnosti. Jedná se o funkční plochu, kterou navštěvuje hodně lidí, a tak se po ní musí dobře chodit, případně dobře jezdit s kočárkem," vysvětluje architektka.

Návrat skejťáka na Folimanku
V areálu nechybí ani nový mobiliář. Dostatečná kapacita laviček, stolů i židlí, a speciální místa na grilování přímo vybízí pro setkání s přáteli nebo rodinou. Součástí revitalizace byly i sadové úpravy, v parku přibyly stovky nových stromů a keřů a tisíce rostlin. Do parku se též vrátila původní socha skateboardisty, která je svého druhu první na světě. Legendární bronzový skejťák z dílny sochaře Jaroslava Hladkého se podařil zrekonstruovat díky veřejné sbírce.

Memento mori od Krištofa Kintery
Architektonické studio LOXIA, které za podobou areálu stojí, pak v rámci projektu navrhlo rovněž propojení stávající horní a dolní cesty parku, které dosud chybělo. Začíná schodištěm s vyhlídkou, jež povede kolem kaskády a napojí se na hlavní linii vedoucí skrz celý areál. Kromě výhledu na celý areál se tak návštěvníkům naskytne i pohled na umělecké dílo v podobě Pomníku Z vlastního rozhodnutí – Memento mori od Krištofa Kintery. Tato lampa byla v rámci budování Jammertálu lehce přesunuta na nové místo a konečně napojena na elektřinu, což umožňuje zrealizovat umělcův záměr – rozsvítit ji po celý den. Dílo je tak po letech konečně úplné.

Dominantní žluté schodiště
Žluté kovové schodiště je prvkem, který celému prostoru dominuje. "To místo bylo velmi nevlídné a smutné, jen si představme, že tam byl pouze Nuselský most, tmavá hala Folimanka, vedle toho blikající čerpací stanice, a tak potřebovalo trošku rozsvítit. Nejen obrazně, ale i doslova, a proto jsme zvolili výraznou žlutou barvu, která místo opravdu rozsvítila. Myslíme si, že je to patrné i pro návštěvníky, pro které jsou tyto barvy povzbudivé a radostné. Žlutá obecně aktivitu podporuje a k činnostem jako je sport, podle nás patří," říká Jana Mastíková.

Proč právě Jammertal?
Název "Jammertal" vznikl z původního německého označení Nuselského údolí "Jammer Tal" neboli Údolí nářků z doby zpustošení za třicetileté války. Místní a starousedlíci tak dodnes Nuselskému údolí neřeknou jinak, než počeštěnou variantou "Jamrtál". Dokončením revitalizace poslední části prostoru pod Nuselským mostem se tak naplnila celková koncepce využití údolí.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Memento mori
Tail78
21.12.23 12:24
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od LOXIA