Vila v Ingarö

Vila v Ingarö
Adresa: Ingarö, Ingarö, Švédsko
Realizace:2020
Užitná plocha:175 m2


Pozemek se nachází na dynamicky zvlněném kopci porostlém mohutnými borovicemi na jednom z ostrovů ve Stockholmském souostroví. Myšlenka umístit dům na sokl vznášející se nad žulovým masivem vznikla jednak z estetického a koncepčního hlediska, ale také z praktických důvodů, neboť úroveň přízemí musela být zvýšena nad stávající terén, aby byl umožněn bezproblémový příjezd na pozemek autem a dále se do budovy pokračuje pěšky. To dokonale souznělo s mnou představou i s přáním klientů ponechat okolní krajinu domu co nejvíce nedotčenou.
Prostorové uspořádání umožňuje, aby se využití místností v průběhu let měnilo. Hlavní obytný prostor spojuje samostatný pokoj, který lze využít jako pokoj pro hosty, pracovnu nebo dokonce hlavní ložnice s koupelnou a terasou, s menšími místnostmi řazenými za sebou. Každá část domu má přímý vizuální i fyzický přístup na terasy a do přírody. Malý samostatně stojící objekt napomáhá lépe vymezit venkovní prostory a zároveň nabízí odloučené místo pro práci.
Konstrukce domu je jednoduchá, ale účinná. Čtvercové betonové patky odlévané na místě přenáší zatížení celého domu a spojují jej se zemí. Pro střešní konstrukci jsme se nechali inspirovat průmyslovými budovami s viditelnými lepenými nosníky a izolací z pěnového skla na překližce.
To dodává vnitřním prostorům materiálovou kvalitu, robustnost a také pravidelný řád. Všechny stěny jsou konstruovány jako dřevěné rámy. Zvenku jsou obloženy dřevěnými panely ošetřeným dehtovou barvou a zevnitř sádrovou omítkou. Okenní rámy jsou uvnitř dřevěné a z vnější strany hliníkové.
Max Holst Arkitektkontor
0 komentářů
přidat komentář