Vila Kogelhof

Vila Kogelhof
Adresa: Jacobadijk, Kamperland, Nizozemí
Realizace:2013
Užitná plocha:715 m2
Plocha pozemku:250000 m2


Pozemek o rozloze 25 hektarů je součástí rozsáhlého vládního programu, jehož cílem je propojit regionální ekologické zóny po celé zemi. Současný majitel zakoupil pozemek, původně zemědělskou půdu, již v roce 2006. Jedná se o chráněné území pro flóru i faunu. Veřejně přístupná oblast je hlavní turistickou atrakcí. Povolení ke stavbě domu bylo uděleno pouze za podmínky, že bude pozemek navrácen do stavu před zemědělským využitím. Výsadba asi 71 000 šestiletých stromku předznamenala budoucí areál pro „vilu v lese“. Stromy byly vysázeny již v roce 2006. Stejně tak byl vyhlouben obdélníkový rybník, který si vyžádal přemístění 70 000 m³ zeminy.

Kontrast
Podzemní část domu tvoří vstup, kryté parkoviště (pro 6 aut a traktor), sklad, koupelna a pracovna s výhledem na rybník. Obytná část domu je umístěna v nadzemním 'plovoucím' skleněném boxu. Jeho půdorys je zcela otevřený, s výjimkou některých drobných dělících místností. Je zde několik samostatných objemů pro kuchyni, ložnice, koupelnu a víceúčelovou místnost. Vnitřní atrium má prosklené dveře na obou stranách, takže je přístupné z obývacího pokoje i koupelny. Celá podlaha je pokryta bílým epoxidem a nábytek tvoří designová klasika od Le Corbusiera a Eileen Gray. Fasáda je kompletně prosklená a otevírá nádherné výhledy do okolní krajiny.

Soběstačnost
Jedním z hlavních principů vily Kogelhof bylo přenést luxus do radosti z nezávislosti. Cílem vily byla soběstačnost; vyrábět vlastní energii, ohřívat vlastní vodu a recyklovat odpad. Fasáda přitom hraje důležitou roli, aby vila Kogelhof dosáhla energetické neutrality. Tato tzv. klimatická fasáda se skládá z vnější vrstvy čirého izolačního skla přes celé podlaží a vnitřní tkaninové vrstvy odrážející sluneční paprsky. Tuto vnitřní vrstvu lze libovolně srolovat. Když se tkanina spustí, vytvoří se vzduchová mezera, z níž je vzduch odsáván centrálním ventilačním systémem. Dům je vytápěn ústředním topením v kombinaci se vzduchovým čerpadlem. V blízké budoucnosti se bude teplá voda ohřívat v kamnech, v nichž se bude topit dřevem z přilehlého soukromého lesa. Elektřina se vyrábí z fotovoltaických článků na střeše a také z plánované větrné elektrárny.
Architectenbureau Paul de Ruiter
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Paul de Ruiter