Víkendový dům v Uckermarku

Das Glashaus

Víkendový dům v Uckermarku
Das Glashaus (Skleněný dům) je víkendové sídlo v zemském okresu Uckermarku severně od Berlína. Objekt je určen pro malou rodinu s častými hosty. Dům nabízí možnost strávit čas v přírodě a užít si nedaleký les a jezera.
Dům má jednoduchý půdorys se zakřivenou stěnou, která vytváří soukromí směrem k silnici. Všechny pokoje mají výhled do otevřené krajiny na západě a přístup na velkou krytou terasu. Lůžka jsou umístěna podél fasády, takže jsou přístupná jak zevnitř, tak i přímo z venkovní terasy. Stejně tak je zvenčí přístupná i koupelna. Při otevření dlouhé řady prosklených dveří působí malé ložnice a koupelna jako výklenky podél kryté terasy.
Schodiště a kuchyňská linka jsou zabudovány do pevných objemů z betonových tvárnic, které rámují hlavní obytný prostor. Zakřivená vyzděná stěna je zahloubena východním směrem, aby vytvořila malý dvorek, kam v úkrytu před větrem mohou zasvítit ranní sluneční paprsky. Dřevěná konstrukce střechy vytváří v prvním patře skleník. Velký a prosvětlený prostor, který funguje jako ateliér s pracovnou je také skvělé místo pro vychutnání si výhledu bez ohledu na měnící se počasí. Postel, pracovní stůl a později i vana proměňují podkrovní skleník během jara a podzimu ve velkolepý obytný prostor. Směrem na západ je celá plocha střechy prosklená, takže výhled na zelené údolí a západ slunce si můžete vychutnat i z interiéru. Východní strana sedlové střechy je z polykarbonátu, který při pohybu slunce nad domem vytváří působivou hru světla, stínu a měnících se barev. Každý den je novým zážitkem.
V teplých ročních obdobích jsou vnitřní a vnější prostory propojeny mnoha otvory v zahradní fasádě. Interiér domu pak splývá se zahradou ohraničenou zakřivenou stěnou v domě a živým plotem na zahradě. V zimě se kompaktní izolovaný jednopodlažní dům stává útulným a intimním místem, kam se lze uchýlit a skrze panoramatická okna pozorovat krajinu a měnící se světlo. Podkrovní skleník lze využít ke klimatizování přízemí, když jej slunce prohřeje nebo vítr ochladí.
Sigurd Larsen Architekten