Víkendový dům v Beskydech

Víkendový dům v Beskydech
Spolupráce:Vladimír Uchytil, Oto Nový, Milan Farář, Jaroslav Tesař
Adresa: Moravskoslezské Beskydy, Česká republika
Projekt:2013
Realizace:2014-19
Užitná plocha:185 m2
Zastavěná plocha:154 m2
Obestavěný prostor:937 m3


Stavební inženýr: Ing. Vladimír Uchytil
Statika: Ing. Oto Nový
Zdravotechnika, vytápění: Ing. Milan Farář
Elektroinstalace: Ing. Jaroslav Tesař
Výjimečné místo v jižní části Moravskoslezských Beskyd. V podstatě nezastavěná horská krajina. Výjimku tvoří pouze několik volně roztroušených usedlostí. Samotný pozemek z horní strany přiléhá ke zpevněné cestě a je tvořen divokou horskou loukou padající až do zalesněného, stinného žlebu s protékajícím potokem.
V prapůvodní horské atmosféře jsme také společně s klienty hledali těžiště návrhu. Proces to nebyl nijak snadný, neboť do něho významným způsobem promlouvala správa CHKO Beskydy se svými rigidními stavebními předpisy, které tvůrčí či inovativní přístup velmi komplikují.
První myšlenky se nevztahovaly k prostoru a hmotě, ale k materiálu, který bude vyjádřením kontextu a klíčovým koncepčním vodítkem. Beton a modřínové dřevo. Jak minimálními prostředky nejlépe využít charakteristické vlastnosti těchto do značné míry kontrastních materiálů?
Tíha a lehkost. Beton ztělesňuje těžkou dutou platformu, částečně zanořenou do zemského povrchu s takřka jeskynní atmosférou. Ukrývá modřínové kabiny ložnic a servisní prostory domu.
Na tomto kusu skály jsme pak o sebe zapřeli dvě lehké modřínové desky, které mezi sebou svírají volně plynoucí prostor s otevřenými výhledy do horské scenérie.
Okolní nenarušená krajina kolem domu protéká takřka bez povšimnutí. Beton zešedne, poroste mechem, modřínové dřevo stárnutím získá šedostříbrnou patinu, přístupová pěšina z pískovcových kamenů se bude ztrácet v luční trávě.
Interiér domu je homogenní součástí celku a tvoří jeden kompaktní monolit.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Palec nahoru
Alroka
04.06.20 06:57
...
D.
04.06.20 09:35
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Pavel Míček Architects