Utzonovo centrum

Utzon Center

Utzonovo centrum
Spolupráce:Lise Juel Grønbjerg, Jesper Roth, Tor Korsnes, Peter Friederich
Adresa: Slotspladsen 4, Ålborg, Dánsko
Investor:Utzon Foundation
Realizace:2005-08
Užitná plocha:2700 m2


"Z hloubi svého srdce doufám, že Utzonovo centrum bude místem, kde se budou setkávat dobré myšlenky, studenti architektury chodit probírat nápady a v budoucnu se stane významným místem architektonického a společenského života."
Jørn Utzon

Není častým jevem, aby si architekt za svého života navrhl a postavil své vlastní muzeum. V 70. letech minulého století se to podařilo například Alvaro Aaltovi, v jehož finském ateliéru sbíral první zkušenosti také Jørn Utzon, a ten si vlastní muzeum nadělil ke svým devadesátinám. Původně se však mělo jednat o místo setkávání studentů architektury, neboť jedním z iniciátorů centra byla místní univerzita hledající místo pro diskuze o současných i budoucích trendech v architektuře a designu.
Utzonovo centrum se nachází na nábřežní promenádě Limfjord ve čtvrtém největším dánském městě Ålborg, kde Utzon prožil kus dětství. Mladý Jørn, který vyrůstal v rodině návrháře jachet, trávil volné chvíle v přístavišti, kde pozoroval svého otce Åge Utzona při práci nebo projížďkami na lodi po fjordu Lim. Okouzlení plachetnicemi mu vydrželo až do konce života. Lodní návrhářství se propisovalo do všech Utzonových staveb, a proto nijak nepřekvapí, že i posledního jeho dílo – Utzonovo centrum navržené ve spolupráci se synem Kimem – má střechy ve tvaru napnutých plachet a převýšené výstavní sály podobu doků pro opravu plachetnic (jedna skutečná plachetnice, kterou navrhl Jørnův otec stojí v atriu mezi ostatními exponáty včetně vzorku pláště opery v Sydney).
Utzonovo výzkumné centrum bylo založeno v srpnu 2003 u příležitosti sympozia a letní školy za přítomnosti 150 účastníků z celého světa. Díky štědré podpoře města Sydney, Evropské unii a rodinné nadaci Obel se podařilo získat dostatek prostředků, aby se v srpnu 2005 začalo se stavbou, která byla po třech letech dokončena. Soubor objektů stojící na zvýšené platformě a je složený z pěti pavilonů (každý s jiným tvarem střechy) vzájemně propojených arkádami. Střed dispozice představuje atrium lemované ze všech stran sloupy. Kromě výzkumné a vzdělávací funkce (pořádání workshopů, konferencí a výstav) se zde také nachází archiv, knihovna, designový obchod a restaurace. V sousedství Utzonova centra současně vznikla trojice bytových domů nesoucí Utzonův rukopis.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Jørn Utzon, Kim Utzon