Stinná kůlna

Schaduwrijke schuur

Stinná kůlna
Stavební firma:Aannemer Volendam B.V.
Adresa: Laren, Nizozemí
Realizace:2021
Užitná plocha:60 m2


'Stinnou kůlnu' tvoří otevřená kancelář s dílnou, která stojí místě původní vysloužilé kůlny. Při projektování jsme čerpali inspiraci ve tvaru i materiálech původní staré kůlny. Nový objekt vzdává hold tomu, co se zde původně nacházelo, ale současně nabízí dnešní a trochu skupturální pohled. Tvar přístřešku si zachovává jednoduchost a funkční estetiku; jedná se o minimální, nenáročný objekt spočívající na obdélníkovém půdorysu. Mírně prohnutá střecha dodává stavbě nádech rozmaru, rámuje baldachýny stromů a širou oblohu nad nimi. Svým tvarem si také uchovává výraz staré střechy prohnuté časem.
Vnější obložení domu je nejvýraznějším vizuálním prvkem. Použili jsme stejný materiál a postup, který se osvědčil na bramborovém přístřešku (dokončili jsme o čtyři roky dříve) tedy hrubě opracované dřevo ošetřené, aby mělo dlouhou životnost. To dodává domu vzhled, který působí přirozeně, jednoduše a současně se vztahuje k okolním lesům. Dbalo se na zachování bezesparé fasády pouze s několika mezerami v opláštění a prosklených ploch. Některá okna a dveře jsou ukrytá za dřevěným obkladem.
Podobně minimalistický je také interiér domu. Velké prosklené plochy a posuvné dveře otevírající se do krajiny zmírňují přechod z exteriéru do vnitřního světa. Klíčový byl průběh výstavby. Vše bylo smontováno na místě z velké části samotným klientem. Dřevěný obklad na střeše byl ručně ohýbán procesem namáčení dřevěných prken; postup, který zahrnoval spoustu pokusů a omylů! Přístřešek lze také celý kompletně rozebrat, čímž se uzavře přirozený životní cyklus stavby.
Julius Taminiau Architects
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Dřevo na střeše
Michal
24.11.21 09:24
zobrazit všechny komentáře