Soběstačný dům Chimney

Soběstačný dům Chimney
Dotace:
Adresa: Branka 1324/78, Komín, Brno, Česká republika
Investor:Rostislav Kubíček
Realizace:8.2019
Náklady:4 240 000 CZK


Dodavatel: VIZE ATELIÉR, S.R.O.

Projektant domu je zároveň stavebníkem. Pasivní vlastnosti domu a nízké ceny stavby bylo dosaženo i díky jeho patnáctiletým zkušenostem s pasivními domy. Realizací soběstačného domu se snažil dokázat, že s dnešními technologiemi je možné postavit kvalitní architekturu za dostupné finanční prostředky.
Dům je možné navštívit během Dnů otevřených dveří, které se konají dvakrát ročně, a přesvědčit se o fungování domu na vlastní kůži.
Základní ideou bylo využití maximálního potenciálu daného místa stavby jak z prostorového hlediska tak z energetického. Dům maximálně soběstačný z ekologických materiálů a v neposlední řadě za dostupné finance do 4 mil. korun.
Jedná se o rodinný dům se dvěma bytovými jednotkami, postavený do proluky s pouhými 5,5m. Při projektování byly prioritou ekologie, energie a ekonomie. Proto byly použity v maximální míře ekologické materiály jak pro stavbu tak pro úpravu vnitřních i vnějších povrchů. Energeticky je dům navržen tak, aby většinu roku byl schopen samostatného provozu bez nutnosti čerpat energii ze sítě. Do systému je možné napojit i elektromobil případně další elektrické dopravní prostředky
V
elmi zajímavá je zvolená koncepce financování domu. Dům byl projektován pro mladou rodinu, která bude využívat jeden byt. Druhý byt je možné pronajímat a tím snížit náklady na měsíční splátky hypotéky o více než polovinu. Měsíční splátka hypotéky pak bude menší než nájem v cizím bytě. Rodina bude tedy žít ve vlastním domě a měsíční náklady bude mít menší než jinde pouze v nájmu. Po několika letech, po splacení hypotéky, veškeré náklady na provozní energie objektu pokryje už první měsíční nájem druhého (pronajímaného) bytu. Z toho vyplývá, že mladá rodina bude bydlet „zadarmo“ a navíc si na sebe dům, bude po většinu roku vydělávat.

Dům je v budoucnu možné využít i pro tzv. vícegenerační bydlení. Druhý byt může sloužit jako „vejminek“ pro starší rodiče.
Spodní podlaží je využito jako technické, nevytápěné a je tvoženo monolitickým pohledovým betonem. Další nadzemní patra jsou již dřevostavba z CLT panelů. Tepelné izolace jsou převážně dřevovláknité a z recyklátu celulózy.

ům má celoroční energetickou bilanci zápornou, to znamená, že více energie vyrobí nežli spotřebuje. Toho bylo dosaženo optimalizací energetických potřeb obálky budovy. Jak tl. izolantů tak zvolenými výplněmi otvorů, ale i zvláštní péčí o detaily propojení jednotlivých prvků. Celoroční potřeba všech energií pro provoz domu je zaokrouhleně 6600 kWh. Ta je zajištěna 4000 kWh z fotovoltaiky, 1600 kWh z pelet a 1000 kWh ze sítě.
Technologií starající se o provoz domu je v základu větrací rekuperační jednotka, která se stará o stále čerstvý vzduch v interiéru. Její vlastností je v zimě předehřev studeného venkovního vzduchu teplem ze vzduchu znečištěného. Dalším prvkem je peletový kotel, který se částečně stará o ohřev vody a vytápění pouze v zimním období. Od jara do podzimu zajišťuje ohřev vody fotovoltaická elektrárna, která se dále stará o spotřeby elektřiny díky akumulaci v bateriích.
S elektrárnou je dále spojena i doprava elektromobilem, dům se tedy stará i o bezemisní dopravu majitelů. Pro provoz elektromobilu zbývá 1800 kWh vyrobené energie fotovoltaikou a je možné dle potřeb cestování dokoupit elktřinu ze sítě z levné sazby pro elektomobily.
Dalším prvkem domu je sběr a akumulace dešťové vody. Voda je využívána pro splachování WC a zálivku zahrady.
Vize Ateliér
4 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
No... "long term"... "long term"...
šakal
26.11.20 01:11
skepse
Dostál Petr
26.11.20 08:54
dispozice
Kaker
27.11.20 03:12
zobrazit všechny komentáře