SAS Royal Hotel v Kodani

Radisson Collection Royal Copenhagen

SAS Royal Hotel v Kodani
Adresa: Hammerichsgade 1-5, Kodaň, Dánsko
Investor:Scandinavian Airlines System
Projekt:1955
Realizace:1956 - 1.7.1960
Počet patera:22
Výška:70 m


Hotel pro skandinávskou leteckou společnost SAS byl první kodaňský mrakodrap. Výšková budova ležící na rohu rušných tříd Vesterbrogade a Hammerichsgade byla postavena na jihu historického jádra v blízkosti hlavního vlakového nádraží. Autorem byl dánský modernista Arne Jacobsen, který se nechal inspirovat manhattanskými mrakodrapy (Philip Johnson označil za nejhorší kopii Lever House). Jacobsenův návrh částečně zakrývá železniční trať, což je nejvíce patrné v severní částí dvoupodlažního terminálu, kde se rastr sloupů přizpůsobuje kolejovým drahám pod budovou. Řada občanů tehdy bojovala nejen proti narušení siluety Kodaně, ale také minimalistickému vzhledu výškové budovy, která by podle nich mohla stát v jakékoli metropoli. Jacobsenův dřívější spolupracovník Erik Møller mrakodrap přirovnal ke krabičce od cigaret a jiní k obřímu děrnému štítku. Na obranu projektu se naopak postavil architekt Vilhelm Lauritzen (autor terminálu kodaňského letiště z konce 30. let), který varoval před snahami propůjčit stavbě více individuální nebo národní vzhled. Projekt nakonec získal podporu radnice, která v průběhu jednání dokonce schválila navýšení stavby o 10 metrů na 69,6 m. Výsledný objekt se skládá ze dvou výrazných hmot. Nízký dvoupodlažní sokl obsahuje hotelovou lobby, restauraci a dopravní terminál. Vertikální část tvoří devatenáctipodlažní hotel se 259 pokoji. Mezi tyto horizontální a vertikální hmoty bylo vloženo oddělující technické podlaží. Součástí komplexu jsou také dvě patra podzemního parkoviště. Kromě maximálního využití pozemku bylo Jacobsenovým cílem nabídnout ve vysoko situovaných pokojích dostatečný klid na jinak rušné křižovatce.
Charakteristickou fasádu vytváří střídající se okenní pásy (vysoké 120 cm) se šedozelenými skleněný deskami (vysoké 168 cm). Otvíravá okna i pevné skleněné desky jsou osazeny do svislých hliníkových profilů (rozmístěných po 60 cm). Hlavní vstup do hotelu je zvýrazněn subtilním přístřeškem podpíraným dvojicí sloupů obložených černým mramorem. Arne Jacobsen vyřešil hotel do nejmenšího detailu. Jeho rukopis nese kruhové zavěšené schodiště, které je ozdobou vstupní části, ale také jednotlivá svítidla, textilie, nábytek (křesla Egg a Swan a židle Drop vyrábí kodaňská firma Fritz Hansen dodnes) až po drobné předměty pro stolování (sklenice, příbory,...).
Na jaře 2018 dokončil místní ateliér Space Copenhagen celkovou rekonstrukci, při níž byly použity i méně známé Jacobsenovy výrobky (pohovka Mayor a stůl Giraffe). Hotelové pokoje se však musely přizpůsobit dnešním potřebám, takže v původním stavu zůstal zachován pouze pokoj č. 606, který však neslouží jako designové muzeum, ale lze si jej běžně pronajmout.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Arne Jacobsen