Venkovský dům

Venkovský dům
Projekt:2014-15
Realizace:2017-20


Fotograf: Ricardo Oliveira Alves
Zadáním bylo přeměnit původní místní pekárnu ze středověku, kterou klientova rodina vlastnila po desetiletí, na pohodlný rekreační dům s jednou ložnicí a společenským prostorem pro setkávání celé rodiny. Původní stavba byla drobná, jednopodlažní, vystavěná z tlustých kamenných zdí a krytá sedlovou střechou. Na stavbu navazoval obezděný dvorek s verandou v havarijním stavu.

Region, ve kterém se dům nachází, se vyznačuje velmi chladnými zimami a parnými léty. Požadavkem investora bylo, aby mohl dům využívat ve všech ročních obdobích. Dům stojí v dobře zachované rurální vesničce uprostřed Portugalska. Je obklopen stejně starými domy, z nichž jsou mnohé rovněž více jak půlstoletí opuštěné a nevyužívané.

Zachovaná strohá tradiční architektura z hrubě tesaných žulových bloků je kontrastně doplněna jemnými moderními prvky, které vytvářejí teplý a útulný interiér doplněný rafinovaným prosvětlením.
Interiér působí loftovým dojmem. Propojuje kuchyň, obývací pokoj a jídelnu do jednoho prostoru v přízemí. Soukromé prostory majitelů se nacházejí v patře. Ústředním výtvarným prvkem v interiéru je těleso sestávající ze schodiště-lavice-stolu-krbu. Tento objekt jednoznačně zaplnil a zorganizoval interiér domu. Přirozené osvětlení je citlivě regulováno zenitálními světlíky a vytváří během dne dramatické efekty na hrubě tesaných kamenných zdech a hladkých dřevěných površích. Na míru navržený a pečlivě vyrobený nábytek pocitově zatraktivňuje interiér a nabízí dostatek úložného prostoru.

Dvorek vymezuje kamenná zeď. Majitelům je zde k dispozici krytý přístřešek, malá zahrádka, kterou brzy doplní stromy, a ochlazovací bazének.
5 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Respect
27.08.20 02:53
Vo co go ?
Dr.Lusciniol
28.08.20 02:50
nový komentář
Ladislav
28.08.20 11:50
pochvala
Pavel Kučera
30.08.20 04:30
re:pochvala
Ladislav
01.09.20 03:36
zobrazit všechny komentáře