Rozhledna Holedná

Rozhledna Holedná
Adresa: Holedná, Jundrov, Brno, Česká republika
Projekt:2018-19
Realizace:2020


Statika: Jaromír Šmerda, Lukáš Loudil
Fotografie: Jan Martinek

Ocenění: Rozhledna roku 2020
Koncept
Inspiraci pro návrh rozhledny jsme nalezli právě v charakteristických stromech Kohoutovických lesů – dubech. Stejně jako se kmen dubu skládá z několika navzájem propojených vrstev, konstrukce rozhledny je též tvořena několika vrstvami. Tuhé nosné jádro rozhledny parafrázují nosnou složku kmene stromu, tedy dřeva a „sukénka“ rozhledny tvořená z ocelových lan odpovídá rozbrázděné kůře kmenu, nazývající se borka. Dramatické rozbrázdění borky je symbolicky vyjádřeno kosočtvercovou texturou uspořádání ocelových lan vnějšího pláště. Základním architektonickým záměrem je přepis struktury kmene dubu.

Architektonické řešení
Vzdušnost, transparentnost, otevřenost či průhlednost konstrukcí nechává do interiéru věže vstoupit všechny živly a projevy počasí, díky čemuž se nepřeruší kontakt s přírodou ani při výstupu na vyhlídkovou plošinu. Vzniká tak vzdušná architektonická forma, jež umožní návštěvníkům se postupně ocitat a vertikálně prostoupit jednotlivými patry lesa, od kmenů, přes koruny stromů, až nad jejich vrcholky. Výstup na rozhlednu je možný po točitém schodišti vloženém do interiéru věže. Všech 13 pater má totožné schodišťové rameno a čtvrtkruhové podesty. Tyto podesty umožňují pohodlné míjení vystupujících a sestupujících návštěvníků i krátký odpočinek s výhledem do korun stromů. Postupné vertikální prostupování lesním porostem podporuje moment napětí či očekávání před výstupem na úplný dosažitelný vrchol a očekávaný výhled.
Na vyhlídkové plošině materiální působení věže ustupuje a nechává působit právě jen atmosféru místa uprostřed listnatého lesa s výhledem na urbánní krajinu a vzdálenější horizonty lesnatých kopců. Návštěvník zde může plně prožít pocit volnosti a svobody, možná i euforie po výstupu. Vrcholová vyhlídka je zcela otevřená, bez jakýchkoliv překážek, které by mohly narušovat požitek z výhledu.

Konstrukce
Hlavní nosná konstrukce rozhledny je uspořádaná ve dvou vrstvách, tuhé ocelové jádro a tažený vnější plášť z ocelových táhel. Tuhé jádro tvoří soubor ocelových prvků složený ze svislých sloupků, vodorovných nosníků ve tvaru prstence a táhel stěnového ztužení. Vnitřní prostor vyplňuje ocelové točité schodiště. Síly vyvolané zatížením návštěvníky, povětrností a tíhou samotných prvků konstrukce jsou do podloží přenášeny pomocí základové železo-betonové kruhové desky. Ta vybíhá mírně nad úroveň upraveného okolního terénu a vytváří tak sokl rozhledny.
TJ architekti
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od TJ Architekti