Rodinný dům Vrané nad Vltavou

Rodinný dům Vrané nad Vltavou
V roce 2020 oslovil investor 0,5 Studio a firmu Chytrý dům s.r.o. s přáním o návrh rodinného domu v obci Vrané nad Vltavou. Přáním bylo navrhnout jednoduchý bezbariérový dřevěný dům o dispozici 5+kk. Dům stojí na konci zástavby v obci Vrané nad Vltavou a cílem návrhu bylo, aby zapadl do okolí, zároveň se od něj do určité míry distancoval a vytvořil na zahradě skrytou oázou klidu, ve které se ukrývá přírodní koupací jezírko.
Architekti navrhli dům s klasickou sedlovou střechou. Hmota domu je kompaktní a zceluje ji černá barevnost, která skvěle komunikuje se zahradou a vodní plochou. Dům ustupuje od uliční čáry na šířku parkovací státní a jeho fasáda doslova tvoří hranu mezi prostorem vně a uvnitř pozemku, téměř tak jak dříve vesnická zástavba vznikala.

Klasická hmota domu se sedlovou střechou je doplněna výrazným horizontálním prvkem přestřešení přiléhajících exteriérových částí domu. Zastřešený je prostor před vstupem a parkovací místo. Na tento prostor navazuje sklad se saunou a především signifikantní ochoz (zápraží) směrem k zahradě s biotopem. Tento krytý prostor v letních měsících funguje jako extenze obytných prostorů.
Fasádu rytmizují černě natřené latě. Rastr je pojítkem exteriéru i interiéru, jasně frázuje prostor a dodává mu hloubku. Tmavý exteriér je v kontrastu se světlým interiérem. Černá barva domu komunikuje se zahradu a dodává domu i celé exteriérové kompozici japonizující atmosféru. Naopak světlé dřevo v interiéru zklidňuje a tvoří kvalitní prostředí k životu.

Samotný dům má lapidární trojtraktové schéma, kde všechny obytné místnosti jsou orientovány na jih a mají výhled do zahrady a na hladinu biotopu. Jádrem domu prochází široká chodba, která vznikla díky požadavkům na bezbariérový pohyb. Má spíše charakter obytné "ulice" a ústí do hlavní obytné místnosti s kuchyní. Severní trakt je čistě obslužný, je orientován směrem k silnici. Je v něm šatna, koupelny, technické zázemí a sklad.

Vstup do domu je skrze krytý vstup. Komfortní středová cesta domem vede intuitivně přímo do obytného prostoru s kuchyní. Ten stejně jako všechny pokoje v domě je materiálově řešen kombinací omítky a dřevěného obkladu. Okna a dveře byli barevně sladěny do stejného materiálu s obkladem. Požadavkem bylo využití dřeva nejen pro konstrukční systém, ale i na fasádu a interiér. Podlahy jsou kombinací dřevěných třívrstvých lamel a dlažby, podhledy jsou z laťového rastru s integrovaným osvětlením.

Řešení zahrady bylo definováno požadavkem investora mít biotop vhodný ke koupání. Vodní plocha leží v centru zahrady skryta před okolím světem. V létě slouží ke koupání a rekreaci a zároveň snižuje teplotu v okolí domu.

Dům vznikal od studie v součinnosti s investorem a projektanty z firmy Chytrý dům. Tento postup se 0,5 Studiu osvědčil a umožňuje již od prvních konceptů racionálně ladit požadavky klienta a konstrukční systém v daném rozpočtu. Investorovo přání bylo si dům částečně dokončit svépomocí. Podílel se na dokončovacích pracích, interiéru, fasády, a kompletaci interiéru dle celkového návrhu 0,5 Studia.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Hm, tak...
šakal
02.05.24 12:07
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od 0,5 Studio