Rodinný dům ve Frýdku-Místku

Rodinný dům ve Frýdku-Místku
Spolupráce:Veronika Bezděková, Jaroslav Holub, Jan Stuchlík, Martin Vymetálek, Monika Drholecká, Tomáš Šenovský
Projekt:2014–2015
Realizace:2016–2018


Pro manžele Janoviakovy jsme zpracovali postupně tři studie rodinného domu na tři různá místa podle zadání. Až třetí studie se proměnila v projekt a následnou realizaci. Pozemek s krásnou velkou vrbou a výhledem na Lysou Horu nás inspiroval k návrhu horizontálního přízemního domu.

Objekt rodinného domu vytváří dvě samostatné hmoty – obytná část se zázemím a část s wellness – které jsou vzájemně propojeny střechou a krytou terasou. Obytnou část utváří dva vůči sobě posunuté obdélníkové prostory, propojené středovou chodbou, která je zároveň páteří celého domu. Prosklené fasády jsou částečně zapuštěny směrem do interiéru, vytváří se tak stínění a příjemný krytý ochoz podél všech obytných místností.

Pro vnitřní dispozici domu je charakteristická páteřní chodba, která je prosvětlena střešním pultovým světlíkem a která propojuje dům od vstupu až po welness. Podél chodby jsou rozmístěny místnosti. Zádveří, na které navazují technické místnosti, garáž a sklady, dětské pokoje, pokoj pro hosty s pracovnou, koupelna dětí, ložnice rodičů s vlastní šatnou a koupelnou. Chodba dál plynule přechází ve velkorysý prostor obývacího pokoje s kuchyňským koutem a jídelnou. Dům je na wellness část se saunou napojen pomocí kryté terasy.

Všechny obytné místnosti, včetně wellness, jsou otevřeny do zahrady velikými prosklenými plochami a umožnují nejen výhled na hory, ale v letních měsících také propojení se zahradou a volný pohyb obyvatel domu.

0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Kamil Mrva Architects