Rodinný dům v Tsukubě

Rodinný dům v Tsukubě
Adresa: Tokio, Japonsko
Realizace:2.2020
Užitná plocha:309 m2
Zastavěná plocha:193 m2
Plocha pozemku:282 m2


Obecný přehled, stavební pozemek a klíčové vlastnosti
Rodinný dům se nachází na relativně prostorném pozemku v obytné čtvrti japonského města Tsukuba. Obydlí s řadou místností pro zájmy a koníčky bylo navrženo pro klienta, který tráví velkou část prací v různých městech. Investorem je atlet, který rád hraje squash a obecně holduje cvičení. Do budoucna plánuje využít velkou část domu jakou soukromou tělocvičnu pro členy klubu a vytvořit tak z domu i místo pro podnikání. Na východní a západní straně pozemku se nachází bytové domy a další rezidence. Ze severu je ohraničen parkovištěm pro restauraci. Jižním směrem leží klidný park a klient chtěl tento výhled do svěží zeleně maximálně využít.

Vyskládané místností překlenuté čtveřicí střech
K dispozici jsme se dostali ihned, jakmile nám klient popsal všechny potřebné místností; od koupelen až squashový kurt, čímž se zhruba podařilo seskupit místnosti do jednotlivých zón na sportovní, obytnou a víceúčelovou. Dále jsme místnosti sdružovali podle jejich velikosti, délky, výšky, podobného využití a na závěr rozmístili ve vztahu k přilehlé komunikaci. Tyto místnosti pak byly spojeny do jednoho objektu za pomocí čtyř rámových konstrukcí, které brání v přímém výhledu z východu a západu, ale umožňují příčné provětrávání a průhledy ze severu na jih.

Rozdělená stoupající podlaží a posunuté místnosti
Z pohledu na řez domem, lze rozpoznat, že byla upřednostněno směrování obytné zóny do parku. Pod obytnou zónou a v zadní části domu jsou pak podle světlé výšky místností seřazeny squashový kurt, školicí místnosti, převlékárny a další provozy spojené s tělocvičnou. Soukromé a veřejné části domu jsou výškově jasně vymezeny. V obytné části si klient užívá soukromí, přestože jsou všechny pokoje spojeny do jednoho velkého a propojeného prostoru, jehož podlaha směrem do zadní části budovy zvolna stoupá.
Navíc byla upravena výška balkonu ve třetím patře, aby se odstranil výhled na venkovní elektrické vedení. Silnice vymezující nárožní pozemek posloužily k oddělení vstupů do tělocvičny a obytné zóny. Byla také provedena řada drobných změn na čtyřech zastřešujících rámech, aby vyhověly umístění garáže a splňovaly předpisy pro umístění tepelného výměníku a elektroměru.

Propojená obytná zóna s mnoha jedinečnými výklenky
Někdy pobývá rodina s klientem v domě, ale většinu času tu klient tráví sám, což znamená, že spíše než typický úkol navrhování domácnosti, kde se řeší jednotlivé vztahy mezi více obyvateli, byla v tomto případě nejdůležitější otázkou harmonie mezi prostorem, činnostmi a pocity jejího jediného obyvatele.
Vše je o to intenzivnější, neboť klient často pracuje z domu, a tráví tu podstatnou dobu. Různé výškové úrovně a čtyři hlavní zbarvení místností mají přinést do interiéru určitý stupeň pořádku, a tím i do nestrukturovaného života osamoceného člověka.
Aisaka Architects’ Atelier
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
atlét
18.02.21 12:21
zobrazit všechny komentáře