Rodinný dům v Modřanech

Krabička plná pokladů z cest

Rodinný dům v Modřanech
Investor:manželé Brázdilovi
Projekt:2009
Realizace:2016
Užitná plocha:175 m2
Plocha pozemku:1200 m2


Ve městě, ale hlavně v přírodě
Na okraji Prahy, v místech, kde městské čtvrti dávno zůstaly za námi, si dva mladí manželé Veronika a Zdeněk Brázdilovi našli krásný pozemek na konci zástavby.

K parcele vede komunikace, která u ní doslova končí. Dál už jsou jen louky a lesy. Umístění přízemního bungalovu na přední část pozemku k ulici poskytuje oběma obyvatelům dostatek prostoru a vytváří soukromí, a to nejen od uliční strany, ale i ze strany nejbližších sousedů.
 

Prostorový koncept

Dům, který chrání soukromí
Dům je ve tvaru písmene "L", má malé polo atrium, otevírá se do soukromí zahrady a z ulice je zcela uzavřen. Umístění bungalovu rozdělilo zahradu na tři části - uliční část, kde rostou velké traviny a keře a při návratu majitelů je tato "městská zahrádka" vítá. Navazuje střední pobytová zahrada - krytá pergola s terasou a bazénem, vytváří klidný záliv kolem pokojů a ložnice majitelů a konečně velkoryse pojatá hlavní část "divoké" zahrady. Ta je koncipovaná tak, že se během roku barevně proměňuje a skrze rozlehlá okna, nahrazující pevné stěny poskytuje stále krásný a denně proměnlivý pohled do přírody. V obývacím prostoru s kuchyní tak majitelé získali obrovský živý obraz. Originál: v létě sytě zelený, na podzim hrající všemi barvami a v zimě zklidněle tichý a bílý.
 

Hlavní přání

Propojení bydlení s terasou a zahradou
Vlastní dům je konstrukčně jednopodlažní zděná stavba v nízkoenergetickém standardu. V interiéru i exteriéru byly použity světlé tóny a přírodní materiály. V kombinaci s velkými prosklenými plochami máte silný pocit, že bydlíte přímo v zahradě. Zadání manželů k zahradě bylo propojit žití venku a uvnitř a respektovat přitom přirozený ráz okolní krajiny lesů a luk, prolnout se citlivě s přírodou. Samotná zahrada v sobě pak obsahuje skryté části a detaily například v podobě bambusového hájku u kryté terasy nebo kompozici z kamenů, navozující vzpomínky na cesty po Japonsku.
 

Koncept šťastného bydlení

Dům, který je domovem
Bungalov v Modřanech je dalším z rodinných domů, které naplňují koncept pohodového bydlení Ateliéru Kunc Architects. "Máme za sebou roky a roky práce, mnoho rodinných domů a asi tisíce hodin rozhovorů, mnoho setkání i výměn názorů a životních zkušeností. Vytvořili jsme si vlastní "filozofii bydlení", souhrn našich pozitivních zkušeností a chytrých nápadů, vydestilovaných z předchozích rozhovorů s klienty a z našich domů a interiérů. Ovšemže tento souhrn sám o sobě nikomu štěstí nepřinese. Ale může přinést skvělý výsledek - rodinný dům, který svým obyvatelům dává radost a pocit domova. Protože naše architektura je právě o bydlení a bydlení pro nás znamená domov, šťastný domov."
A to je i případ této realizace, kde se tuto filozofii podařilo díky souznění s majiteli dotáhnout doslova na 200%, doplňuje autor filozofie spokojeného bydlení a hlavní architekt a zakladatel ateliéru Michal Kunc.

Slovo Veroniky Brázdilové

"Vybrali jsme si s manželem právě tvorbu AKA, oba Michaly, protože dlouhodobě sledujeme tvorbu studia, sdílíme jejich filozofii, že architektura je především o pohodlném bydlení, líbí se nám, jak Michal v ateliéru pracuje s propojením vnitřku a venku, a s celkovou atmosférou a emocemi.
Později se z nás v průběhu setkávání stali blízcí přátelé, našli jsme stejné záliby a koníčky a dokonce připravujeme do budoucna zajímavý společný projekt, který se také bude týkat především pohody bydlení a jak si ji co nejvíce užít,"
říká majitelka domu Veronika Brázdilová.
"Osobně mne na začátku nejvíc bavil Michalův přístup, živá diskuse o nás, jak žijeme, jaké máme potřeby, ale i sny a přání, náš styl života. Z toho vznikl originál domu a bydlení jen pro nás," doplňuje vzájemnou souhru Veronika Brázdilová.
 
Dům plný vzpomínek na cestování
Majitelé se rádi toulají po světě. To měli od začátku s architektem Michalem Kuncem společné.
Interiér a bydlení v domě bylo citlivě navrženo tak, že vzpomínky z cest v podobě artefaktů a uměleckých sběratelských kousků fungují jako doplňky k modernímu vzdušnému domu propojenému s přírodou venku. Artefakty tak dotváří pocit jedinečnosti a originálu. Dům pak působí jako obraz nebo báseň.

Kdo v domě bydlí

Rozhovor s Veronikou Brázdilovou
Veronika v současné době pracuje na pozici CEO ve společnosti XEROX pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. Předtím působila na vedoucích pozicích v oblasti obchodu a marketingu v O2, CCS, SGS a Eurotel. Do technologického byznysu se snaží jako žena vnést větší lidskost a empatii a současně měnit zajetá pravidla. Aktivně se také mnoho let věnuje leadershipu a mentoringu.

Hned úvodem se nabízí otázka odkazující ke konceptu šťastného bydlení Ateliéru Kunc Architects: jste v domě v Modřanech šťastni?
Jsme! Je to náš domov, to jsme od začátku cítili. Michal hodně mluvil o emocích, které má dům vyvolávat, aby se stal domovem. A to se povedlo. Máme oba s manželem rádi společnost a přátele, často je tady plno lidí a vidím, jak je tady všem dobře a mám z toho radost.

Jak se dům proměňuje v jednotlivých ročních a denních obdobích?
Dům je nedílnou součástí zahrady, je do ní víc a víc "vrostlý". Protože jsme často díky počasí nebo po návratu z práce uvnitř, tak dům vnímáme víc jako bydlení na zahradě než jako stavbu. Díky velkým oknům máme zahradu a její změny a nálady přírody pořád doma. Uklidňuje nás to a utváří hodně náš životní styl. Teď je podzim, těšíme se na večerní sezení s ohněm v krbu a klidnou pohodu, za okny s výhledem do tmavnoucího nebe. Každá roční doba přináší něco jiného, podzim a táboráky s opékáním špekáčků, zima a sezení v teple u krbu, jaro a kytky a hlavně léto, u bazénu a venku!

Propojení interiéru a exteriéru je zde téměř absolutní: nemáte pocit ztráty soukromí?

Ze začátku jsme měli lehkou obavu, ale hned po nastěhování jsme byli příjemně překvapeni atmosférou útulnosti a pohody a příjemné energie, která z domu a místa vyzařuje. Michal nám dům navrhl včetně kompletního zařízení interiéru a nábytku, stěhovali jsme se tedy do téměř hotového interiéru, který jsme znali ze studie a těšili se na něj. Velké prosklené plochy dnes vidím jednoznačně jako velkou výhodu, pozorujeme zahradu a nálady počasí a jsme toho součástí. To jsme si s manželem vždy přáli.

Dům mimo jiné vytváří "schránku" pro vaše sbírky z cest po světě - byl to záměr?
Ano, byl. Hodně jsme s Michalem mluvili o našich cestách po světě, všichni hodně cestujeme, a tak bylo jednoduché se dohodnout na podobě interiéru, který v sobě nese vzpomínky na naše cesty. Michal si poslechl naše příběhy a navrhl interiér, v němž naše cestovatelské artefakty mají dané místo a vytvářejí celkovou atmosféru, která nám naše cesty připomíná.

Plánujete společně s architektem něco dalšího?
Ano, máme spolu s manželem a Michalem stejnou energii, rádi něco tvoříme, v tuto chvíli připravujeme nový prostor na bydlení, opět nabitý atmosférou pohody a cestování. Nechte se překvapit.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od ATELIER KUNC architects, s.r.o.