Rodinný dům TV Zlín

Rodinný dům TV Zlín
Základní údaje o stavbě
Předmětná stavba je dvoupodlažní jednogenerační samostatně stojící rodinný dům o zastavěné ploše 242,2 m². Užitná plocha domu bez teras je 221,6 m². Obestavěný prostor je 1172,3 m³. Místo stavby leží v klidné části Zlína, asi šest minut autem do centra města. Parcela je orientována na jihozápad se západním svahováním a s krásným výhledem jak do údolí, tak na protější svahy. Tato skutečnost determinuje pozici domu.

Koncept domu
Otevřenost klienta, fascinace výhledem a maximální efektivita využití prostoru. Tyto výchozí aspekty daly vzniknout elegantnímu konceptu domu s orámovanou lodžií shlížející do údolí. Výraznou elementární hmotou objektu je pomyslný rám domu přisazený při horní hraně svahu vymezující dvě úrovně prostoru - veřejného a privátního. Toto uspořádání, kdy dům je umístěn až v zadní části pozemku, umožňuje vytvořit jedinečnou možnost otevřít stavbu do zahrady s průhledem do údolí Zlína. Privátní část pozemku není vymezena samotným domem, ale je definována výškovým rozdílem terénu mezi ulicí a zahradou a v kombinaci s osazenou zelení poskytuje dostatečný pocit soukromí. Do ulice se potom suterén domu otevírá dynamicky se rozšiřujícím zářezem do terénu se vstupem a vjezdem.

Dispoziční řešení

Hlavní vstup a vjezd do garáže v suterénu domu leží na výškové úrovni ulice. Za vstupem se nachází zádveří, z něhož je přístupná prostorná šatna a garáž. V suterénu se rovněž nachází technická místnost a sklad.

Schodišťový prostor je prosvětlen velkým oknem do zahrady a dlouhá stěna naproti schodišti může sloužit jako domácí galerie, kterou lze posuvnými dveřmi oddělit od privátní části domu se dvěma dětskými pokoji, prostornou koupelnou a šatnou. Ze schodišťového prostoru je přímo přístupná pracovna/pokoj hosta a toaleta.

Hlavní obytný prostor domu zahrnuje obývací pokoj a kuchyni s jídelnou. U vstupu do velkého obývacího pokoje je situována dominanta místnosti - krbová stěna obložená štípanou horizontálně kladenou břidlicí. Prostor kuchyně je od obývací části oddělen solitérní knihovnou. Kuchyňská linka je řešena jako dvouřadá, s velkou pracovní plochou v rámci ostrůvku, jenž poskytuje ze strany jídelny i místa k sezení. Na bílou plochu kuchyňských skříněk navazuje bílé obložení zadní stěny obytného prostoru, ve kterém jsou skryty dveře do spíže a dále do ložnicové části. Při vstupu se nachází koupelna, jejíž objem definuje průchod dále do ložnice. Z ložnice je přístupná také velká šatna.
Dispozice domu je řešena kombinací trojtraktového a jednotraktového uspořádání, je přehledná a jednoduchá, klade důraz na maximální efektivitu využití prostoru a jeho kompoziční kvalitu.

Všechny obytné místnosti domu jsou orientovány na jihozápad a mají přímou návaznost na průběžnou lodžii, která rozšiřuje užitnou plochu místností o příjemný venkovní prostor k posezení.

Venkovní prostory a zahradní úpravy
Předprostor domu, který je zařezán do terénu, je jedním z výrazných prvků návrhu. Jeho nálevkovitý tvar uživatele vítá a vtahuje dovnitř. Zářez je vyložen z velkoformátových betonových panelů. Z těch jsou rovněž vyskládány opěrné stěny, které definují tento prostor.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
hodnocení
Matějka
16.11.18 11:09
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Fandament Architects