Rodinný dům pro mladou rodinu

Rodinný dům pro mladou rodinu
Lokalita
Odolená Voda se nachází severně od Prahy s dobrou dostupností do města a opačným směrem i do přírody. Parcela se nachází v nové části obce, kde probíhá rodinná výstavba a poskytuje z domu daleké výhledy severozápadním směrem na České středohoří. Těmto výhledům byl významně podřízen návrh domu. Parcela je relativně svažitá, kdy příjezdová cesta se nachází v nejvyšší části a směrem do zahrady terén pozvolna klesá. V okolí se nachází rodinné domy všech možných stylů a barev tvořící nesourodou mozaiku podobně jako je tomu ve většině příměstských vesnic ve Středočeském kraji.

Koncept domu
Zadáním klientů byl bungalov s vnitřním uspořádáním vhodným pro mladou rodinu. Tedy dispozicí, kde se členové domácnosti potkávají a spíše než odděleně v soukromí tráví všichni čas společně. Hlavní hodnota domu je tedy uvnitř. Cílem nebyl okázalý dům s výraznou architekturou, ale spíše pragmatické hmotové řešení s důrazem na jedinečné řešení vnitřní dispozice a reakci na přirozenou svažitost pozemku.
Celá dispozice se tedy točí okolo centrální denní zóny, ze které je přístup do všech ostatních místností v domě a která je srdcem rodinného života. Tato denní zóna zabírá celou severní polovinu domu a táhne se od vstupu až do zahradní části. Z této části se jednak nabízejí hodnotné výhledy na České středohoří a dále expanduje denní zóna přes prosklené plochy na 2 terasy. Jídelní a relaxační. Výrazným interiérovým prvkem je výškové členění, které reaguje na svažitost parcely. Otevřené zádveří se nachází v nejvyšší části domu. Po schodech se z něj dostaneme dolů do střední části kuchyně a jídelny, která dále pokračuje ještě níže do obývacího pokoje. Návštěvníkovi se tak po vstupu do objektu naskytne jedinečný pohled na celý ustupující prostor "jako na dlani". Výškový rozdíl mezi zádveřím a obývacím pokojem je 2m. Pultová střecha tento rozdíl rovnoměrně vyrovnává.
Jižní část domu patří kompaktnímu klidovému segmentu s dětskými pokoji, ložnicí a sociálně technickému zázemí.
Do domu se vstupuje přes kryté stání a směrem do zahrady se dům postupně rozšiřuje a expanduje.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Dům hezký světlý
04.04.19 01:50
proč asi ?
Milan Hnilička
04.04.19 05:57
Jake to neutesene okoli
Dr.Lusciniol
05.04.19 01:18
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Master Design s.r.o.