Rodinný dům Ovesná Lhota

Rodinný dům Ovesná Lhota
Projekt:2014
Realizace:2015-17
Užitná plocha:140 m2


Zadáním investora bylo vytvořit víkendové bydlení z tradičního venkovského stavení ze 17. století v obci Ovesná Lhota na Vysočině.
Hlavní myšlenkou bylo zachovat maximum dochovaných konstrukcí a prvků tak, aby si dům ponechal "patinu" vytvořenou zubem času. Při návrhu celkové rekonstrukce domu jsme se snažili přistoupit k řešení tak, aby obě vrstvy, stará i nová, spolu vedly dialog. Přízemí je řešeno za použití tradičních materiálů a prvků: profilované masivní dveře, podlahy – půdovky, dřevěné palubky, špaletová okna. Naopak podkroví je navrženo za použití současných materiálů a technologií: celoprosklený štít, obklad z OSB desek, bezfalcové dveře.
Exteriér domu do ulice a do dvora je pojat jako tradiční lokální stavba, nabílená a s kamennou podezdívkou, dřevěnými okny a se zápražím pod přesahem střechy. Vjezd do dvora uzavírají zdobná masivní dřevěná vrata. Střecha je novodobá – krytina z plechových šablon. Do zahrady se však dům otevírá ve štítu prosklenou stěnou s předsazenými latěmi.
Součástí rekonstrukce je i proměna bývalého špýcharu na letní kuchyni s grilem/kryté zahradní posezení. Původní kamenné stěny jsou doplněny o betonový sloup a průvlaky a na ně je nasazen nový otevřený krov. Pro větší míru soukromí je možné špýchar uzavřít dřevěnými skládacími okenicemi.
Radek Horyna
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
RD Ovesná Lhota
Paco28
04.09.23 12:17
RD Ovesná Lhota
BeaFr79
05.09.23 12:37
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Atelier Horyna