Rodinný dům v Newbergu

Rodinný dům v Newbergu
Spoluautor: Meghan Griswold
Adresa: Newberg, USA
Realizace:2013
Užitná plocha:204 m2


Rodinný dům získal v roce 2016 ocenění od Amerického institutu architektů, v kategorii nejlepších rezidenčních projektů.
Stavba pro jednu rodinu o rozloze 1 650 čtverečních stop (153 m²) s domem pro hosty o rozloze 550 čtverečních stop (51 m²) byla navržena tak, aby rozšířila již tak silné emocionální spojení majitelů s okolním světem. Investoři si s architektem Jimem Cutlerem ze společnosti Cutler Anderson Architects vybrali na pozemku zarostlé místo v blízkosti uměle vytvořeného rybníka, který vznikl tam, kde nebylo výhodné pěstování vinné révy. Vinice majitelů domu zabírají celkovou rozlohu 88 akrů (35,6 ha).
Výsledný návrh se snaží vytvořit z rybníka a rodinného domu jeden celek, v němž se majitelé mohou těšit z výhledu na divoká zvířata, která k vodní ploše pravidelně přicházejí. Za tímto účelem byla stavba z douglasky a cortenové oceli umístěna jako most přes severní okraj rybníka. Plocha rybníku byl zvětšena a uspořádána tak, aby se lépe začlenila do plánovaného objektu.
Pozemek byl upraven tak, aby návštěvníci zaparkovali svá vozidla ve vzdálenosti 150 stop (46 m) od domu. Poté projdou lesem k mostu přes kus rybníka a dále pokračují k hlavnímu vchodu do domu. Po otevření vstupních dveří se tísnivý pocit uvolní a otevře se panoramatický výhled na rybník. Doufáme, že tento zážitek bude pro všechny návštěvníky nezapomenutelný.
Objekt je koncipování jako obyčejná krabice. Nosnou konstrukci tvoří jednoduchý ocelový skelet vynášející dřevěnou střešní konstrukci. Dům se skládá z kuchyně, obývacího pokoj s jídelnou a hlavní ložnice. Dům s garáží spojuje úzká chodba s šatnou. Aby si hosté mohli místo prohlédnout, je dům pro hosty propojen venkovním krytým chodníkem.
Nedílnou součástí návrhu je také velkorysé jižně orientované zasklení (Cardinal LoE-272), které v chladné oblasti severozápadního Pacifiku maximalizuje prostup světla a tepla do interiéru. Dům také využívá sálavé vytápění v podlahách. Dřevo i ocel pro nosné konstrukce pochází z místních zdrojů; a původní vegetace souzní s volně žijícími živočichy.
K dnešnímu dni majitelé domu ze zápraží pravidelně pozorují: vážky, raky, pstruhy duhové, netopýry, brkoslava amerického, volavku modrou (pojmenovanou Herman), kachny lesní, jestřáby, užovky obojkové, žáby, salamandry, vačice, jeleny, mývaly a kojoty.
Cutler Anderson Architects
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Cutler Anderson Architects