Rodinný dům Dobříš

Rodinný dům Dobříš
Spolupráce:Sausan Haj Abdo
Adresa: Průmyslová zóna, Dobříš, Česká republika
Projekt:2021
Realizace:2022-23
Užitná plocha:98 m2


Projekt a realizace: Chytrý dům s.r.o.
V roce 2021 oslovil investor 0,5 Studio a firmu Chytrý dům s prosbou o návrh rodiného domu v nově se rozvíjející čtvrti v městské části Dobříš – průmyslová zóna. Přáním bylo navrhnout jednoduchý dřevěný 4+kk bungalov pro sebe a svou rodinu. Dům měl být racionální a měl nést industriální odkaz k území ve kterém se novostavba nachází.

Území novostaveb rodinných domů leží na hranici bývalého továrního komplexu a Brdskými lesy, které se táhnou pásmem několika kilometrů až k Berounce. I tento fakt byl jedním z důvodů, proč si zde investor pořídil stavební parcelu. Územní regulace zde byla jasně nastavená jako bílé krychle a kvádry s černými okny. Tento limit, rozpočet i kontext byl pro naše studio výzvou.
Od začátku jsme pracovali v součinnosti s projektantem a stavebníkem firmou Chytrý dům. Zvolili jsme co nejjednodušší přiznaný konstrukční trámový systém, jenž byl i přáním investora. Důležité bylo znát pozice, kam budou umístěny sousední stavby, abychom co nejlépe umístili dům a orientovali výhled, zároveň se odclonili od sousedů. Tato úvaha se ukázala jako stěžejní i pro vnitřní koncept domu. Dům jasně definuje zahradu a plnými bočními stěnami se izoluje od sousedních objektů

Celkově je dům kompaktní. Jeho hmota je dělena na dva základní kompoziční prvky: lapidární tvar přízemní budovy a vněm integrovanou terasu propojenou s pozemkem.
Směrem do ulice má dům minimum oken, nejvíce se otevírá směrem do zahrady. Fasáda domu je bílá omítka s černými okny stejně jako novostavby v okolí.

Dispozice domu je maximálně otevřená a jednoduchá. Půdorys je rozdělen na velkorysý 50 m² obytný prostor s kuchyní a 48 m² s ložnicemi a hygienickým a technickým zázemím. Koncept domu byl nastaven jako maximálně otevřená dispozice nejen půdorysně, ale i na interiérové vybavení. Přiznaná nosná konstrukce stěn nese jasný industriální odkaz a vstřebá jakékoli vybavení. V hlavním prostoru je do budoucna plánována „obytná stěna“. Nyní je veškeré vybavení v režii investora. Díky přiznané konstrukci, která vše obklopuje, nabízí interiér nečekané dialogy. Podlaha celého domu je cementový potěr s šedým nátěrem.

Vstupuje se přímo do obytné haly, která slouží jako zádveří, kuchyně, obývák, jídelna a pracovna. Celý prostor je frázován dřevěnou konstrukcí na stěnách a stropu. Světlý otevřený prostor je maximálně propojen se zahradou. Okna přes celou výšku místnosti směřují jak do zeleně Brdských lesů tak na sousední zónu. V obýváku je v budoucnu možné vyčlenit zónu pro zádveří a pracovní část na konci prostoru. Z hlavního prostoru se jde do minimální chodby 2 m². Zní je vstup do dětské pokoje, wc s technickým zázemím, koupelna, a dva pokoje.

Na projektu byl přínosný přístup investora, který se aktivně podílel na vývoji konceptu společně s architekty a projektanty a stavebníky z Chytrého domu. S minimálními náklady vznikl dům, který má v celé zástavbě největší obytný prostor a nejméně chodeb. Inspirace průmyslovým kontextem území se přirozeně propsala do atmosféry a konceptu domu. Díky otevřené struktuře a konceptu domu funguje lehce i vybavení domu, které vzniklo bez spolupráce s architekty. Vše se časem může doplnit jak interiér domu tak zahrada která časem bude zpracována.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
nadpraží
Vojtěch Šrut
25.01.24 05:56
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od 0,5 Studio