Rezidence São Bento

Rezidence São Bento
Spolupráce:Carlos Campos, Catarina Fernandes, Hugo Amaral, Maria Manuel Barreiros, Inês Ribeiro, Ana Sousa, Filipa Figueiredo
Adresa: Avenida Dom Afonso Henriques 200, Porto, Portugalsko
Investor:Nelson Quintas Imobiliária, SA
Realizace:2020


Rezidenční projekt São Bento se nachází na významném historickém nároží v centru Porta hned vedle vlakového nádraží São Bento, jen několik metrů hlavní katedrály a promenády.
Nároží je výsledkem demoličních prací velké části ulice Rua do Loureiro (z 18. století), která musela ustoupit moderní ulici Avenida D. Afonso Henriques. Tato silniční osa však v historickém centru vytvořila otevřenou “ránu“, prázdnotu odhalující žulový sráz (výsledek demolice), který je současné podobě udržován a rekvalifikován městem na krajinný fragment.
Projekt usiluje o navázání kontinuity mezi všemi těmi různými historickými vrstvami, ale také o vyvážený vztah mezi fasádou staré železniční stanice a masivní hmotou kamenného srázu. Navrhované řešení spojuje “monumentální“ a “obytné“ měřítko stejně jako “umělé“ a “přírodní“ materiály.
Monolitický blok postavený z pohledového betonu odlitého “in-situ“ se přizpůsobuje nejen kamennému srázu, ale na druhé straně také stávající budově z 18. století, jejíž žulové pozůstatky byly zachráněny.
Klientem požadovaný program - šestnáct bytů o velikosti 1+kk a 2+kk - plní dva účely rozložené do dvou odlišných stavebních hmot: jedna z nich dotváří kamennou fasádu do boční ulice Rua do Loureiro a druhá vytváří nové reprezentativní průčelí do promenády Avenida D. Afonso Henriques. V “mezeře“ mezi těmito dvěma objemy se nachází hlavní vstup s recepcí a schodišťové jádro. V historické části s fasádou z 18. století se nachází čtyři byty a zbývající bytové jednotky jsou rozmístěny v novém objemu perforovaném betonovými nikami. Z balkonů a oken se nabízí rozmanité výhledy na okolní městské prostředí. V přízemí obou částí domu se nachází restaurace.
Rytmická kompozice fasády orientované do ulice Avenida D. Afonso Henriques znovuobjevuje vertikální proporce tradiční architektury v Portu. Prostřednictvím betonové lodžie fasáda lehce vyčnívá do veřejného prostoru, což je běžný prvek historických budov v centru Porta. V kontrastu k hrubým plochám z pohledového betonu se na fasádě nachází precizně ztvárněné mosazné prvky (rámy a zábradlí).
Obytný dům São Bento se snaží začlenit mezi okolní budovy a současně vytvořit koncepční spojení mezi 18. a 21. stoletím.
Atelier Pedra Líquida
0 komentářů
přidat komentář