Restaurace a pivovar U Tomana

Restaurace a pivovar U Tomana
Adresa: Náměstí Svobody 22, Brno, Česká republika
Realizace:12/2018
Užitná plocha:414 m2


Projekt rekonstrukce domu číslo 22, studia a53 architekti s.r.o., na náměstí Svobody v Brně v sobě nesl dvě velké výzvy. Hlavní myšlenka investora byla vytvořit restauraci s vlastním pivovarem o ploše více než 400 m² (1PP-2NP) a přinést tak na hlavní náměstí v Brně unikátní prostor, odlišný od velkého množství nově vznikajících podniků v blízkém okolí. Druhá část zadání se týkala 5ti pater nad prostory restaurace (3NP-7NP), které měly vyplnit apartmány k dlouhodobému, či krátkodobému pronájmu, ideově propojené a stylově navazující na koncept restaurace.
Již při první prohlídce domu, v lednu roku 2017, bylo na první pohled jasné že, pod nánosy neuctivých stavebních úprav z minulých období v sobě historické prostory skrývají úžasný potenciál.

Návrh interiéru restaurace a pivovaru U Tomana:

V přízemí a prvním patře domu už od třicátých let minulého století fungovala vyhlášená Tomanova cukrárna, později kavárna Nitra. Posléze dům sloužil jako obchod s hudebninami. Nádherné cihlové klenby byly skryty pod sádrokartonové podhledy, dům ztrácel charakter, pomalu chátral a vytrácel se z paměti místních obyvatel, kteří si ho vždy spojovali s proslulým cukrářem, panem Tomanem.
Společnost LERAM building s.r.o., ve spolupráci s NPÚ, se snažila zachovat a zachránit co nejvíce dobových prvků, které byly v rámci první fáze rekonstrukce důsledně opraveny, v případě nutnosti nahrazeny hodnověrnými replikami.

Odkryly a zrestaurovaly se historické cihlové klenby, funkcionalistická okna ve druhém patře byla zrepasována původní technikou, očistil se mramorový obklad schodiště, opravila a podsvítila se historická vitráž v mezipatře. Dodatečné stavební úpravy byly odstraněny. Ve spolupráci s brněnským historikem p. Cibulkou jsme nahromadily informace o minulosti domu, jeho majitelích a známých osobnostech, které někdejší kavárenské prostory pravidelně navštěvovaly. Na jejich památku jsme vytvořily příběh, zhmotněný v textech a dobových fotografiích, které dnes zdobí stěny restaurace U Tomana. Schodiště s epoxidovou povrchovou úpravou, je lemováno původními mramorovými obklady, nese na stupních jména známých brněnských osobností, které v minulosti po těchto schodech chodily.

Design samotných prostor byl přizpůsoben jejich novému využití. V suterénu se nachází vlastní pivovar, kde se leží a zraje Tomanovo pivo, v přízemí je pivnice kde se toto pivo vaří a v prvním patře shlíží na náměstí restaurace.
Návrh v sobě nese odkazy na minulost prolínající se s industriálním stylem a pivní tématikou. Důležitou roli v návrhu hrálo osvětlení, velká industriální světla zavěšená ze stropu, umocňují atmosféru pivovaru, zatímco bodová světla rozmístěné po obvodu stropů dramaticky osvětlují historické klenby, očištěné a zachované v původní podobě. Povrchy stěn jsou upraveny speciální technikou imitující hrubé vápenné omítky. Industriální ráz interiéru doplňují tabule z tahokovu, zavěšené v ocelových rámech na stěnách a na baru prvním patře i výčepu v přízemí, stejně jako ocelový nábytek navržený a vyrobený na míru.

Pro vytvoření jednotného charakteru nově vzniklé značky U Tomana, byl vytvořen jednotný branding celého podniku. Logo symbolizující celý dům U Tomana - spojující pivovar s apartmány. Nechali jsme si zpracovat design podtácků s prvorepublikovými starosty Brna, které se staly vyhledávanou sběratelskou komoditou.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
architektura bez místa
ježek
17.04.19 08:32
půdorysy
25.04.19 09:11
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Studio Identity Design Ltd