Rekonstrukce bytu Praha Holešovice

Rekonstrukce bytu Praha Holešovice
Byt se nachází ve staré blokové zástavbě v domě z 50. let. Jeho velkou devízou je nosný systém, který je tvořen železobetonovým skeletem. Díky tomu je v rámci dispozice pouze jediný nosný prvek a tím je sloup umístěný zhruba uprostřed bytu. Byt má obdélníkový tvar a na každé straně 2 okna.
Původní dispozice bytu byla 3+1 s dominantní halou uprostřed bytu, která byla z hlediska výměry předimenzovaným prázdným prostorem, který ubíral plochu obytným místnostem. Dále byt obsahoval kuchyni, obývací pokoj a 2 ložnice. Zadání klienta bylo vytvořit byt pro rodinu s 2 dětmi o dispozici 4+kk s dostatkem úložného prostoru. Celková výměra bytu je 85m2, což je pro navrhovanou dispozici dost limitní. Byly vybourány všechny příčky a nová dispozice byla navržena tak, aby všechny místnosti a provozy disponovaly dostatečným prostorem. Proto byly některé příčky postaveny jen několik centimetrů od jejich původní polohy. Díky tomu vznikl byt, kde každá místnost ze své výměry vytěží maximum. V prostoru s dvěma dětmi je živo a vše proto musí být rychle dostupné a dostatečně prostorné.
Hlavní myšlenkou bytu je bezkolizní a plynulý pohyb, který se koná okolo centrálního "kmene". Tento kmen jednak obepíná jedinou nosnou konstrukci a dále spojuje všechny místnosti v bytě pomocí kruhového pohybu okolo svého obvodu. Kmen obsahuje vysoké spotřebiče pro kuchyni včetně spižní skříně a dále šatní skříně a odkládací stěnu se zrcadlem a botníkem. Jeho materiálem je příznačný materiál pro strom – dubová dýha.
Dub se prolíná celou dispozicí bytu jednak v podobě podlahy, obkladu na stěnách a dále v podobě jednotlivých kusů nábytku a dveří. Byt tak působí jednolitě a reflektuje lásku majitelů k přírodním materiálům. Čistota řešení se odráží v dveřích se skrytými zárubněmi, vestavěnými skříněmi na celou výšku místností a velkých jednolitých plochách s použitím jen několika barev a materiálů.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
rekonstrukce
Kříž
24.01.19 12:19
Naopak
29.01.19 11:33
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Master Design s.r.o.