Rekonstrukce bytu na Vinohradech

Rekonstrukce bytu na Vinohradech
Realizace interiéru:ACER DESIGN s.r.o.
Projekt:2018 - 2019
Realizace:07/2019 - 12/2019
Užitná plocha:122 m2


Použité materiály: masivní dubová podlaha, skládaný dřevěný strop, dubová dýha, lakované povrchy, umělý kámen.
Technická poznámka k použitému podhledu: nezanedbatelný je příznivý vliv skládaného podhledu na akustiku místností.
Byt se nachází v bytovém domě v Praze na Vinohradech. V době naší první návštěvy byl byt ve stavu odpovídajícím 30. létům 20. století. V bytě byly původní podlahy, povrchy stěn, dveře, rozvody. Dílčí rekonstrukcí prošla pouze koupelna a kuchyň. Původní stav bytu byl s ohledem na představy investora o jeho novém bydlení zcela nevyhovující.
Ačkoliv investor prožil v bytě část svého dětství, od začátku bylo jasné, že naším zadáním je změna uspořádání dispozice bytu s cílem vytvořit především velkorysý hlavní obytný prostor, který bude přímo navazovat na vstupní halu, nově uspořádat koupelnu a ke každé z ložnic připojit samostatnou šatnu. I přes větší plochu bytu nebylo nikdy tématem získat v bytě třetí ložnici. Samotný design interiéru byl ze strany investora ovlivněn především jeho neskrývanou oblibou přírodních dřevěných povrchů a interiérové zeleně.
Velkou inspirací byl pro nás tradičně pojatý vinohradský byt s krásnou podlahou, velkoryse pojatými dveřmi a zdobenými stropy. V bytě se však veškeré stávající prvky dochovaly v dezolátním stavu a zdobné prvky stropu zde nikdy nebyly instalovány. Od začátku návrhu jsme tedy hledali cestu, jak zachovat tradiční pojetí, ale nejít cestou nepůvodních replik. Podlaha má tedy obvyklou skladbu a materiál, ale masivní dubové parkety jsou větší. Dveře mají původní členění, ale jsou zbaveny veškeré zdobnosti. Podhled v obývacím pokoji má výraznou centrálu zakončenou lustrem, ale jinak je strop skládaným, dřevěným novotvarem. Zbylé prvky interiéru jako šatní skříň ve vstupu s nadsvětlíkem, zelení a průchodem do koupelny, kuchyně se zelenou stěnou a průchodem do ložnice, sezení v arkýři nebo výrazná skříňka pod televizí byly záměrně navrženy v jednoduchém čistém designu tak, aby podtrhly a doplnily vyznění dvou dominantních prvků interiéru – podlahy a především podhledu.
Koupelnu jsme pojali jako maximálně světlý prostor, který je částečně přisvětlen nadsvětlíkem nad průchodem ze vstupní haly. Materiály použité v koupelně byly vybrány s ohledem na vysokou kvalitu a trvanlivost.
Archport
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od ARCHPORT