Řadový dům v kopci

Řadový dům v kopci
Projekt:2015-16
Realizace:2016-20
Užitná plocha:173 m2
Zastavěná plocha:176 m2
Plocha pozemku:323 m2


Fotografie: Monika Hlaváčová
Velmi sklonitý pozemek v řadové zástavbě na hranici centra města v poměrně různorodé zástavbě. V sousedství se nachází několik domů vesnického charakteru ale i domy větší s plochou střechou.
Rodinný dům pro rozrůstající se rodinu, měl splňovat klasické požadavky na moderně nadčasový vzhled.
Hmota je tvořena jasnou geometrickou formou, šířkou i tvarem v přední části dům využívá rozměr pozemku. Vnitřní prostory se v jasné logice promítají na fasádu propisováním okenních otvorů.
První vymezení polohy vstupu bylo určeno jednak návazností na velmi sklonitý příjezdový terén a také omezením požadavku zachování stávajícího sklepa původního zbouraného domu a schodiště dolů. Hlavní vstup do domu je přes uskočené závětří, ze zádveří navazuje šatna, dílna propojující garáž. Z druhé strany přímé chodby ústí dále vstupy pracovny orientované do ulice a do místností nevyžadujících denní osvětlení, jako je wc, koupelna, domácí práce. Před obývacím pokojem v čele chodby je schodiště ústící do 2.np. V tomto podlaží se nacházejí všechny klidové pokoje. Dětské jsou orientovány na východní stranu do ulice. Z ložnice orientované na západní stranu je vstup na terasu, je také propojena se šatnou a samostatnou koupelnou. Pokoje dětí mají koupelnu odděleně.
Jak již bylo řečeno, na konci domu se směrem do zahrady rozprostírá rozlehlý obývací pokoj s kuchyňským koutem, který se rozšiřuje na maximální možnou šířku směrem do zahrady a společně s terasou u ložnice tvoří zajímavou kompozici objemů hmot.
0 komentářů
přidat komentář