Půda v Kolonii Svoboda

Půda v Kolonii Svoboda
Projekt:2019
Realizace:2020-21
Užitná plocha:140 m2


Generální dodavatel: Design & Build, s.r.o.
Truhlářské práce: Truhlářství Davídek
Fotografie: Helena Línová, Vítězslav Kůstka
V jednom z domů ve vinohradské Kolonii Svoboda se mladý pár rozhodl pro potřeby plánované rodiny rozšířit svůj stávající podkrovní byt o prostory dosud nevyužívané půdy.
Kolonie Svoboda, skupina vil a dvojvilek obklopených zahradami, byla vystavěna v unikátním národním slohu po první světové válce s ideou zdravého, skromného a dostupného bydlení v zeleni na dosah města.
Původní byt v podkroví trpěl dispozičními nedostatky (vstup z domovního schodiště přímo do kuchyně, průchozí ložnice, chybějící dětský pokoj). Zbývající půda plná harampádí a pavučin skýtala pod šikmou střechou s velkorysými vikýři slibné možnosti využití převýšeného prostoru.
Optimismus a očekávání, svěžest a hravost éry národního slohu počátků československé republiky se staly volnou inspirací pro náš návrh.
Podkroví prošlo kompletní rekonstrukcí. Původní mohutná středová nosná zeď rozdělující vstupní úroveň podkroví na dvě části musela být zachována. Zabedněný prostor vikýřů byl při rekonstrukci odkryt, některé nosné prvky omezující pohyb v prostoru byly nahrazeny skrytými ocelovými konstrukcemi, ostatní původní nosné prvky krovu zůstaly přiznané.
Motiv výrazného dělícího prvku-nosné stěny-byl v návrhu využit a dále akcentován. Středová stěna jednoznačně vymezuje rozhraní společenské otevřené zóny bytu na straně jedné a klidné soukromé zóny s ložnicemi na straně druhé. Podél nosné stěny jsou na obou stranách soustředěny úložné prostory tak, aby zbytek prostoru mohl zůstat volný. Ve společenské části tvoří kuchyňská linka a schodiště jeden celek, nábytkovou slupku dělící stěny. Nenápadné pivotové dveře umožňují propojení či oddělení společenské a soukromé části.
Otevřený prostor společenské zóny volně propojuje vstup, dětskou hernu, jídelnu a kuchyni. Ve velkorysém prostoru převýšeného vikýře s odhalenými krokvemi je jídelní stůl, srdce rodinného života. Z jídelny je zachován vstup na malý původní balkon.
Schodiště spojuje spodní obytnou část s pracovnou a posezením v nejvyšší části podkroví.
Barevnost interiéru je inspirována jasnou barevnou paletou národního slohu, její veselostí a štěstím. Dubové podlahy a dřevěné konstrukční prvky doplňují dlažby drobných formátů v barvách smetanové, teplé šedé a okrově růžové. Dělící stěna rozjasňuje celou společenskou zónu jemnou zelenou barvou, ostatní atypický nábytek je v lehkém odstínu šedé, volný nábytek a světla jsou bílá. Horní půdička je rozzářena modrou barvou domácí pracovny.
Interiérové prvky svou jemnou jednoduchostí vytvářejí současnou vrstvu osobitého domu.
System Recovery Architects
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od System Recovery Architects