Pouštní dům nomáda

Pouštní dům nomáda
Spolupráce:Andy Tinucci, Cade Hayes, Chelsea Grassinger, Franz Buhler
Adresa: Tuscon, USA
Projekt:2005
Realizace:2006
Užitná plocha:132 m2
Plocha pozemku:20230 m2


Dům je zasazen do zvlněné a odlehlé krajiny. Tři čtvercové objemy vytváří celek s jedinečnými výhledy na krajinu posetou kaktusy Saguaro a keři Ocotillo. Každý prostor je utvářen světlem: v ložnici tlumí ranní světlo skály a pohoří, zatímco do obývacího pokoje proniká časné odpolední slunce. Všechny tři objekty mají vnější plášť z ocelového plechu a vnitřní povrchy jsou z javorové dýhy. Architektura tak vytváří silné pouto k pouštní krajině amerického jihozápadu.
Rick Joy Architects

Dispozice pouštního domu je rozdělena na samostatné části do tří minimalistických kvádrů s fasádou z cortenového plechu a zdánlivě volně rozmístěných na dvouhektarovém pozemku mezi kaktusy Saguaro. Každý z kubusů je mírně vyzdvižen na pilotách, aby se z domu nabízely rámované výhledy na tusconské pohoří. Každý objekt tvoří jedna místnosti z nejnutnějším hygienickým zázemím: první objekt o velikosti 780 čtverečních stop (72,5m²) obsahuje obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, druhý objekt s ložnicí má velikost 440 čtv. stop (41m²) a v posledním objektu je pracovna s příležitostným ubytováním hostů o velikosti 200 čtv. stop (18,5m²). Každá část domu nabízí zcela odlišný panoramatický výhled na nedotčenou poušť Sonoran v blízkosti národního parku Saguaro. Čtvrtým obytným prostorem je čtvercový kamenný sokl se zapuštěným ohništěm, u něhož mohou obyvatelé domu trávit večery.
Po krátký čas byl dům nabízen k pronájmu za 400 dolarů na noc jako pouštní lázně a později byl prodán novému majiteli za částku lehce pod milion dolarů, což je téměř trojnásobek původních pořizovacích nákladů.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Jedním slovem
26.11.19 10:33
zobrazit všechny komentáře