Polyfunkční dům Zaida

Polyfunkční dům Zaida
Spoluautor: Juan Domingo Santos
Adresa: Calle Acera del Darro 1, Granada, Španělsko
Projekt:1993-95
Realizace:2006


Andaluská Granada na jihu Španělska těží ze svého strategického umístění na úpatí hor Sierra Nevada, kdy se tu ve středověku střídalo křesťanství s islámem. Zatímco turisté míří rovnou za památkami UNESCO na kopec do paláce Alhambra nebo se ztrácí ve spleti uliček obytné čtvrti Albaicín, tak si většina obyvatel čtvrtmilionového města užívá poklidné atmosféry malého ráje vybudovaného na základech mnoha kultur.
Polyfunkční dům Zaida v granadské čtvrti La Virgen vznikl podle návrhu portugalského architekta Álvaro Sizy. Pojmenování domu vychází z původního názvu stavby, která na tomto exkluzivním pozemku stála předtím. Šestipodlažní objekt ze západní strany sousedí s rušnou komunikací Calle Acera del Darro, na východě se obrací do klidné ulice Carrera de la Virgen lemované dvouřadou alejí platanů a severní fasáda dotváří náměstí Palza del Campillo. Do rušné silnice vyrostl dům do šesti podlaží, ale na opačné straně má dům pouze tři patra, aby všechny bytové jednotky měly výhled na platanovou alej. Hlavní průčelí obrácené do náměstí mělo být původně ještě o jedno podlaží vyšší a působit ucelenějším dojmem, aby lépe odpovídalo aktuálnímu stavu náměstí a výškově ladilo s okolními budovami. Siza se nakonec rozhodl navzdory snížení objektu podpořit vertikalitu a rozdělil severní průčelí do dvou štíhlých bíle omítaných věží vybíhajících z mohutného třípodlažního soklu obloženého šedým vápencem.
Dům Zaida stojí na sceleném pozemku původně tří samostatných objektů, přičemž jeden z nich vycházel z tradiční andaluzské typologie atriových domů a zůstal zachován. Siza dispozici historického domu s dvojicí vnitřních dvorů plně integroval do svého návrhu a změnil jen fasádu. Přes řadu odlišných požadavků od různých uživatelů (sídlo banky, obchody, kanceláře a bytové jednotky) se Sizovi podařilo vytvořit ucelenou soudobou formu, která se hrdě odkazuje k historickému odkazu Granady.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Álvaro Siza Vieira