Polyfunkční dům OVO Vratislav

OVO Wrocław

Polyfunkční dům OVO Vratislav
Adresa: Podwale 83, Vratislav, Polsko
Soutěž:2008
Realizace:2016
Užitná plocha:50000 m2


Polyfunkční dům OVO Vratislav od izraelského ateliéru GS Arch tvoří velkolepá „blobová“ architektura kombinující obytné, komerční, pohostinské a obchodní prostory v srdci čtvrtého největšího polského města. OVO Vratislav představuje revoluční milník v polském městském navrhování. Projekt ateliéru GS Arch zvítězil v roce 2008 v mezinárodní soutěži a získal také ocenění MIPM Future Projects.
OVO Vratislav naplňuje vizi nového městského bydlení, která spojuje 180 luxusních rezidencí, pětihvězdičkový hotel Hilton Double Tree se 190 pokoji, kanceláře a maloobchodní provozy v moderním a elegantním zaobleném plášti, který hladce spojuje linie budovy s celkovým minimalismem charakteristickým pro vnitřní prostory. Amorfní návrh si vyžádal netradiční stavební postup. Po zvážení řady možností se GS Arch rozhodli obložit budovu panely z Corianu. Podle Asafa Gottesmana vychází podoba domu z tradičních vratislavských urbánních struktur a snahy obalit různorodou náplň jednotným pláštěm.
Asaf Gottesman dále poznamenává: „OVO je výsledkem společné práce, výzkumným procesem, který od všech členů vyžadoval mnohaletou praxi, aby přispěli svými nahromaděnými zkušenostmi, technickými dovednostmi a intelektuální citlivostí. V různé míře, OVO Wroclaw je socha, výraz kultury a projev optimismu, funkční a efektivní stavba, sociální a kulturní generátor; miniaturní město.“
V OVO Vratislav se nachází hotel Double Tree provozovaný řetězcem Hilton, který nabízí 190 prostorných pokojů, nádherný taneční sál a moderní konferenční místnosti. OVO Vratislav dále nabízí 5000 čtverečních metrů obchodních ploch s rozlehlým vnitřním nádvořím, kde se mohou po celý rok pořádat různé kulturní akce. GS Arch vytvořili jedinečné prostředí, které v centru metropole integruje bydlení, kulturu a obchod. Pozoruhodná architektonická forma z budovy učinila jednu z dominant města.
Pro OVO Vratislav jsou charakteristické tři prvky:
Prvním z nich je Corian, který jsme zvolili, neboť umožnil realizovat naši architektonickou vizi nejefektivnějším způsobem a bez obvyklých kompromisů. Abychom udrželi tekutý tvar budovy, nemohli jsme použít pravidelné panelové systémy, u nichž je vždy patrné napojení. Omítku také nešlo použít, neboť by nebylo možné udržet dokonalé zakřivení a také údržba by byla dlouhodobě problémem. Potřebovali jsme materiál, který by byl jak ohebný, mohl být tepelně tvarován, umožňoval dvojité zakřivení a byl snadno udržovatelný. Corian tak pro nás byl perfektním řešením.
Druhým materiálem byl sádra vyztužená skleněnými vlákny (GFRG), která nám umožnila pokračovat v zaoblených formách také ve vnitřních prostorech. Na rozdíl od sádrokartonů nám sádra vyztužená skleněnými vlákny umožnila použít předtvarované "sopky" pro umístění zapuštěného osvětlení a harmonizovat plochy v celém interiéru.
Třetím materiálem pak byly tenké pásy ořechové dýhy, které jsme použili při navazování na zakřivené plochy, které jsme docílili s Corianem a GFRG. V klíčových místech interiéru navíc dýha disponuje bohatou hřejivou texturou.
GS Arch
0 komentářů
přidat komentář