Pivovar Kamenice

Pivovar Kamenice
Adresa: Nám. Čsl. Armády 2, Kamenice nad Lipou, Česká republika
Investor:Pivovar Kamenice s.r.o.
Projekt:2016
Realizace:2018
Užitná plocha:2290 m2


Spolupráce: Klára Stachová
Zodpovědný projektant: Projekt Centrum NOVA, s.r.o.
Foto: Benedikt Markel
Kamenický pivovar je spolu se zámkem zásadní dominantou městského centra již od poloviny 19. století. Od svého uzavření po druhé sv.válce sloužila stavba jako sklad zeleniny a původní velkorysé prostory byly dodatečně rozděleny a přepatrovány. Návrh obnovy tak měl tři zásadní roviny. Očistit hodnotné části stavby od necitlivých přestaveb, navrhnout efektivní provozní řešení výrobních prostor a nových funkcí a doplnit stavbě soudobý architektonický výraz, adekvátní novému využití.
Rekonstrukce probíhá ve více etapách. V první, dokončené fázi, bylo jejím předmětem zprovoznění pivovaru, testovacího minipivovaru se šalandou a pivnice, včetně všech nezbytných zázemí.
Klíčové provozy pivovaru umisťujeme v rámci stavby tak, aby byly otevřeny do veřejných prostor a zatraktivnili tak celé nejbližší okolí. Pivnici směrujeme do náměstí a novými okny propojujeme s pivovarským dvorem. Ve varně, po obnově původního velkorysého prosklení, vzniká atraktivní průhled z náměstí skrz pivovarský dvůr až do zámeckého parku. Veškerá provozní a technická zázemí jsou skrytá v prostorách sklepů a podkrovích.
V designu stavby jsme zvolili přístup, kdy se primárně snažíme využít její prostorové kvality, odprezentovat původní materiálové a konstrukční řešení a případně také rekonstruovat zásadní prvky do původní podoby. V místech, kde bylo třeba navrhnout nové části související s dnešním provozem, se naopak chováme zcela současně. Se soudobým tvaroslovím i materiály, vždy s důrazem na funkčnost a pravdivost celkového přístupu.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
:))
23.04.19 04:09
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od OTA ateliér