Pasivní dům pro seniory

Pasivní dům pro seniory
Realizace:2017


Manželé ve vyšším seniorském věku (80+) se delší dobu potýkají s  nemocemi pohybového ústrojí. Donedávna bydleli ve starším dvoupodlažním malém domě o zastavěné ploše 48 m² s předzahrádkou. Vzhledem k zastavěné ploše byla ložnice v patře, denně museli zdolávat poměrně příkré schody.

Naskytla se jim příležitost ke koupi 300 metrového pozemku vedle domu jednoho z  jejich synů. Tehdy všichni synové a již dospělá vnoučata rozhodli: pozemek společně koupíme, postavíme bezbariérový pasívní dům, část ceny stavby uhradíme z prodeje starého domku, na zbytek se složíme. Seniorský pár zpočátku váhal, ale jejich potomci jej nakonec přesvědčili.

Navrhli jsme dům především pro dva obyvatele, větším návštěvám dětí, vnoučat a nově i pravnoučat se ale díky vzdušnému hlavnímu prostoru meze nekladou.

Vše je řešeno s ohledem na pohybové omezení, dům je bezbariérový, v jedné úrovni je i přilehlá terasa. Na WC a v koupelně nechybí madla a dostatečný manévrovací prostor, u kuchyňské sestavy se dá při práci sedět. Veškeré úložné prostory se táhnou formou vestavěných skříní podél celé severní strany domu.

Manželé využívají venkovní posezení na jiihozápadní terase kryté stříškou, televizi sledují z polohovacích křesel umožňujících snadnější vstávání. Ze stejného důvodu mají i vyšší postel, s výškou přibližně 60 centimetrů. Čerstvě mají zavedený internet, aktivně sledují veškeré dění.

O Vánocích přibyl k  radosti majitelů ještě jeden člen rodiny - fenka Cherry, vysloveně sedačkový typ. Malá zahrada jí plně dostačuje, nevadí ji, že procházka není každý den.

Dům je řešen jako pasívní, proto je vybaven tepelným čerpadlem, rekuperací, eurookny a podlahovým topením.
číst dále
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
...
Daniel
18.07.18 11:51
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Ivana Dombková