Open house

Open house
Adresa: P. Ignáce Stuchlého, dříve č.p. 16, Fryšták, Česká republika
Projekt:2016-19
Realizace:2020
Zastavěná plocha:280 m2
Plocha pozemku:353 m2


Grafický návrh: Zuzana Zbellová, Svatopluk Sládeček / New Work
Spolupráce: Ondřej Zemánek a Jan Tylčer (stavební část), Radek Herman (tzb), Marek Šimoník (elektro), Magda Bodanská a Miroslav Bodanský (sgrafito)
Motto: „... It‘s a Czechoslovakian custom my mother passed on to me... open house“ John Cale + Lou Reed on Songs for Drella

Fryšták je původně středověké městečko, první dochovaná písemná zmínka o něm je z roku 1358. Archeologické nálezy dokazují osídlení ještě starší. Ve významné poloze mezi dnešním náměstím Míru a kostelem sv. Mikuláše stojí dům zaznamenaný na historické mapě z roku 1829. Stavba sloužila jako bydlení pro obecní chudé. Před několika lety dům zchátral do kritického stavu a vedení města jej chtělo odstranit a místo zušlechtit. Místo je v městské památkové zóně. Vedení města vyslyšelo názor architektů a odborného pracoviště památkové péče, že by odstranění stavby narušilo původní uspořádání uliční sítě a utrpělo by měřítko a malebnost místa. V historických dokumentech lze vyčíst původní půdorysnou stopu budovy, která je v návrhu zachována. Z menší části jako interiér a z větší části jako venkovní prostor s původními obvodovými zdmi a střechou. Vznikl tak „městský altán – open house“. Volně přístupné místo s posezením a kašnou navazující na okolní zelené i zpevněné plochy včetně místa s připomenutím významných událostí a staveb města Fryštáku. Část původního domu blíže ke kostelu, přistavěná patrně ve druhé polovině 19. století, byla odstraněna. Připomínají ji zídky, které naznačují původní uzavřenost dvora. Dvůr je rozčleněn na část vydlážděnou sledující pěší propojení a část nezpevněnou. Místo je doplněno betonovými lavičkami, opravenou starou vodní pumpou a dvěma zasazenými stromy – lípou a třešní. Zpevněné povrchy tvoří žulová dlažba, pochozí plocha v místě nové kašny je z kartáčovaného betonu. Na zdech je ručně hlazená šedosmetanová omítka, do které jsou tradiční metodou sgrafita provedena vyobrazení z historie města.
Studio New Work
9 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Parada
Jz
10.12.20 08:21
budoucnost
snep
11.12.20 12:23
fajn
betonář
11.12.20 08:43
Čekárna
Vích
11.12.20 06:45
...
D.
12.12.20 11:55
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od NEW WORK