One Pancras Square

One Pancras Square
Tým:Oliver Ulmer, Andrew Phillips, Peter Jurschitzka, Mattias Kunz
Realizace:listopad 2013
Užitná plocha:8200 m2


Zadání spočívalo v návrhu budovy na poměrně malé parcele (20 x 46 m) s maximální výškou 38 metrů. Dům stojí na nároží malého náměstí a všechny jeho fasády jsou pohledové, významně udávají vizuální identitu veřejnému prostoru. Návrh fasády využívá tradičních tektonických prvků - stropní betonové desky vybíhají před obálku budovy a 396 litinových sloupů artikuluje její rytmus. Na jižní fasádě se nacházejí do náměstí orientované balkóny. Sloupy s textilním ornamentem tkaných popruhů vyrobila slévárna v Halifaxu a upomínají na průmyslovou historii místa. Inspirací pro ornament byla teorie Gottfrieda Sempera z 19. století o roli tkaní v průmyslové výrobě (Bekleidungstheorie).
V parteru je fasáda zapuštěna a sloupy vytvářejí kolonádu - před nepřízní počasí chráněný veřejný prostor. V přízemí se nacházejí dva obchody a v severovýchodním rohu vstup do metra. Hlavní vstupy do budovy se nacházejí na východní a západní fasádě. Dvoupodlažní lobby je obloženo černým italským mramorem a leštěnými omítkami na stropě. Dvojice centrálních jader se sloupy na obvodu tvoří hlavní nosnou strukturu budovy. Osm kancelářských pater tím lze libovolně členit, každé nabízí 655 m² užitné plochy a balkon 55 m². Světlá výška je nadstandardních 3,2 m.
číst dále
Administrativní budova se nachází v revitalizovaném brownfieldu mezi nádražími King's Cross a St Pancras. Práce na projektu začaly v únoru 2008 a stavba byla dokončena v listopadu 2013.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od David Chipperfield