Nové umělecké muzeum ve Stuttgartu

Neues Kunstmuseum in Stuttgart

Nové umělecké muzeum ve Stuttgartu
Adresa: Kleiner Schloßplatz 1, Stuttgart, Německo
Soutěž:1999
Projekt:Spolkové hlavní město Stuttgart
Realizace:12.10.2002 - 5.3.2005
Užitná plocha:13000 m2


Muzejním stavbám se v hlavním městě spolkové země Bádensko-Württembersko nebývale daří. Do dějin moderní architektury se zapsala Nová státní galerie od postmodernisty Jamese Stirlinga a Mercedes muzeum od holandského UNStudia stejnou měrou láká příznivce automobilů i digitální architektury.
Prosklená kostka “Neues Kunstmuseum“ na zámeckém náměstí v centru Stuttgartu je naopak ryzím příkladem minimalismu v podání berlínského ateliéru Hascher Jehle, jejichž návrh zvítězil v roce 1999 v mezinárodní soutěži a veřejnosti byl zpřístupněn v březnu 2005. S výjimkou nového nádraží S21 nevzbudil v poslední době ve Stuttgartu žádný jiný projekt větší veřejnou diskuzi. Autoři se pokusili vytvořit „poklidný elegantní objekt, který by pevně zakotvil v dnešní době“, což mnozí odpůrci jednoduchých linií nedokázali v historickém prostředí snést. Zatímco ve dne stavba na fasádě odráží okolní budovy, tak v noci naopak zprůhlední, rozzáří se jako lampion
a nechá nahlédnout do interiéru na vnitřní kamenný kubus obložený vápencem z bavorského Dietfurtu.
Muzeum je následovníkem Stuttgartské městské galerie. Sbírky sahají od švábských impresionistů z 19. století až po současné malíře. Na čtyřech nadzemních podlažích nabízí 5000 m² výstavních ploch. Další dvě třetiny domu se nachází v masivní podnoži, která je pro zásobování dostupná z podzemního čtyřproudového tunelu, aby mohlo Zámecké náměstí (Schloßplatz) zůstat pěší zónou.
Nové muzeum se nachází na místě bývalého Paláce korunního prince, který byl za války v roce 1944 těžce poškozen leteckými nálety a v roce 1963 byly jeho ruiny odstraněny. Původní objekt byl  důležitý také z urbanistického hlediska, neboť uzavíral náměstí a vytvářel protipól Paláce krále Viléma I. Württemburského. Zbouraný palác na několik desetiletí vystřídala rušná šestiproudová komunikace, která však byla na přelomu milénia přesunuta do tunelu a náměstí se opět uzavřelo.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Hascher Jehle Architektur