Nové kostelní lavice pro kostel v Kunčicích pod Ondřejníkem

Nové kostelní lavice pro kostel v Kunčicích pod Ondřejníkem
Výroba:Stolařství Radim Fajkus
Realizace:2020


Kostel sv. Máří Magdaleny s klasicistní fasádou a zdobeným interiérem byl postaven roku 1816. Po nekoncepčních úpravách a drobných opravách např. dlažby a malby v 70-tých a 80-tých letech je interiér poněkud nesourodý.

V první fázi obnovy interiéru vznikla potřeba nahradit nevyhovující původní kostelní lavice, které byly vyrobeny pro věřící asi podstatně menšího vzrůstu. Lavice měly opěradla kolmá k sedací ploše a málo hluboký prostor mezi řadami neumožňoval usednutí vyšších osob či osob se zhoršenou pohyblivostí. Opěradla byla kromě toho ukončena vystouplou lištou, která při opření tlačila do lopatek. Dřevěné sedáky byly pro lepší tepelnou pohodu v chladnějších měsících provizorně opatřeny barevně i materiálově nevhodnou textilní vrstvou. Pevná klekátka a zapuštěná podlážka znemožňovali pečlivý úklid.

Cílem bylo navrhnout ergonomické lavice - jak pro sezení, tak pro klečení, tak aby se věřící mohl nerušeně věnovat liturgii a modlitbám. Opěradla jsou v pohodlném úhlu, sedáky polstrované, prostor mezi řadami dostatečně prostorný, klekátka výklopná a umístěná tak, aby bylo možné se při klečení opřít o lavici. Pod pultem na odložení kancionálu, pak přibyly police a háčky na odložení osobních věcí. Pod předními lavicemi jsou další menší lavice pro děti, které je možné vytáhnout. Nové podlážky jsou uzpůsobeny pro elektrické rozvody vedoucí k budoucímu vytápění pod lavicemi. Bylo nutné počítat s poněkud nešťastně volenou dlažbou z druhé poloviny minulého století, a proto návrh odstínu moření dubových lavic z této podmínky vycházel. Vzor negativní treláže na čelech lavic je inspirován zábradlím kůru a výplně skříně původních varhan.

Zábradlí rozšířeného kůru, které svým materiálem a povrchovou úpravou nezapadalo do interiéru kostela, se opatřilo matným nátěrem šedé barvy odpovídající barvě na varhanách. Sloupy podepírající kůr byly také natřeny šedou barvou a jejich hlavice zlatou, zopakoval se tak prvek z varhan a prostor se alespoň částečně sjednotil.

Ve druhé fázi renovace čeká interiér kostela sv. Máří Magdaleny ještě oprava vlhkých obvodových zdí (způsobené nevhodným druhem vytápěním), přesun a rekonstrukce dvou oltářů, vytvoření nouzového východu a následně i nová výmalba a osvětlení.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Ateliér Filandr