Nová Náplavka na Radbuze v Plzni

Řešení náplavky řeky Radbuzy mezi Wilsonovým mostem a Tyršovou ulicí

Nová Náplavka na Radbuze v Plzni
Adresa: Anglické nábřeží, Plzeň, Česká republika
Investor:Město Plzeň
Projekt:3.-4.2015
Realizace:2016-19
Užitná plocha:7300 m2
Náklady:67 000 000 CZK


Plzeň má svou novou náplavku. Vytvořila ji úpravou levého břehu koryta řeky Radbuzy podél Anglického nábřeží v délce 550 metrů. Vznikl tak příjemný prostor, kde mohou Plzeňané i turisté posedět, zacvičit si například jógu nebo se jen tak projít. Náplavka se může stát i novou scénou pro konání koncertů, workshopů a dalších aktivit. Vybudování nové atraktivní odpočinkové zóny začalo loni na jaře, letos v červnu byla stavba za 67 milionů korun včetně DPH, jejíž součástí je i nová kavárna na lávce přes řeku, zkolaudována.
„Hlavní práce se týkaly úpravy břehu, do něhož jsme nechali osadit odpočinkové stupně a bloky. Jde o úsek mezi ulicí Kopeckého a Tyršovou, celková plocha je 7300 metrů čtverečních. Zrenovována byla také ocelová lávka, na které je umístěno nové sklopné schodiště včetně strojovny vrátku. Ten umožní vytáhnout v případě povodně celou konstrukci schodiště nad hladinu řeky. Na lávce vznikla kavárna. Zřízeny byly přípojky vodovodu, kanalizace, plynovodu, po celé délce stavby je nové venkovní a parkové osvětlení,“ přiblížil technický náměstek primátora Pavel Šindelář, pod něhož spadá magistrátní odbor investic, který měl projekt na starost.
Přípravné práce k projektu Náplavka na Radbuze začaly v dubnu 2018. Během stavby byly osazeny a zabetonovány do břehu náplavky monolitické různě velké a různě formované betonové stupně a nábřežní stěna. Co se týká lávky, byly vyměněny její zkorodované nosné prvky, kompletně vyměněny ocelové plechy jižní mostovky včetně finálních vrstev ochranného polyuretanového nátěru všech ocelových jak nových, tak stávajících konstrukcí.
Na spojovacím krčku lávky byla postavena kavárna o půdorysu 4,87 x 15,44 metru s plochou střechou. Kavárna obsahuje vlastní prostor občerstvení, dále pak zádveří a sociální zařízení pro hosty i obsluhu. „Nosnou konstrukci tvoří ocelové uzavřené profily, které jsou kotveny do stávajícího spojovacího krčku lávky. Obvodový plášť byl navržen a proveden ze systémových otevíraných oken, vnitřní příčky jsou sádrokartonové. Kavárna je napojena na veřejný rozvod vody, kanalizace a rozvod zemního plynu pro vlastní podlahové vytápění,“ řekl vedoucí Odboru investic Magistrátu města Plzně Pavel Grisník.
Součástí projektu byla i výměna svítidel a rozvodů veřejného osvětlení za úsporná LED svítidla a osazení zásuvkových boxů umístěných v chodníku Anglického nábřeží pro zajištění dodávky elektrické energie při pořádání různých akcí v této lokalitě. Součástí projektu byly i sadové úpravy. 

tisková zpráva
0 komentářů
přidat komentář